Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Regiony čeká stavební boom

Ekonomika

  14:14
PRAHA - V Česku se loni postavilo nejvíce bytů od roku 1991. Nejvíce se stavělo v Praze. Důležitou roli začnou hrát regionální centra.

Ilustrační foto. foto: Wienerberger

V loňském roce se v České republice dokončilo téměř 42 tisíc bytů, nejvíce od roku 1991. Odborníci očekávají další růst bytové výstavby zejména v regionálních centrech. Na ceny starších bytů by to však nemělo mít vliv. Očekává se jen mírné snížení hodnoty panelových bytů.

„Nejvíce bytů se doposud stavělo v Praze a středočeském kraji. Do budoucnosti lze předpokládat, že i ostatní regiony posílí v bytové výstavbě a rozdíl mezi regiony a Prahou se zmenší,“ řekl Radek Polák, mluvčí developera Sekyra Group. Přestože Praha si i nadále udrží dominantní postavení v rámci České republiky, důležitější roli začnou podle něj hrát regionální centra státu, jako jsou Brno, Plzeň, Ostrava a Olomouc.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni dokončeno 41 650 bytů, tedy o 38 procent více než v roce 2006. Stavět se jich začalo o 0,1 procent více, celkem 43 796. „Za růstem poptávky po bytech stojí silné populační ročníky z poloviny 70. let minulého století, které si pořizují vlastní bydlení, a poměrně nízké úrokové sazby podporující hypoteční financování nemovitostí,“ řekl hlavní analytik Patria Finance Marek David.

Na zvýšenou poptávku po bydlení mělo vliv i vyjednávání České republiky s Evropskou unií o prodloužení výjimky na zachování snížené sazby DPH. „Na počátku loňského roku se předpokládalo, že samotné ukončení výjimky zdraží cenu bytů o 14 procent,“ řekl výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. To podle něj přimělo každého, kdo měl z hlediska příjmů a jiných aktivit tuto možnost, k nákupu bytu právě do konce roku 2007.

Ceny bytů klesat nebudou, nové byty budou dražší
„Právě tento souběh různých faktorů, které spolu na první pohled nesouvisejí, způsobil to, že poptávka v roce 2006, a zejména v roce 2007, rostla,“ řekl Novotný. Přes rychlý růst nové výstavby bytů se však nedá očekávat, že by ceny bytů v České republice stejným tempem klesaly. „Růst na nabídkové straně byl v poslední době značný. Na druhé straně, poptávka také rostla a minimálně kopírovala vývoj nabídky,“ řekl Novotný.

Poptávku, a tím i cenu, ovlivňují nejen současné podmínky na trhu a možnosti zájemců, ale i očekávání. Za poslední dva roky vzrostly podle Poláka stavební náklady zhruba o padesát procent. Vzhledem k dalšímu předpokládanému růstu cen práce, energií i materiálu Novotný očekává, že jak počet, tak i cena nových bytů nadále poroste.

Starší byty proto nemají podle Novotného výrazný důvod k poklesu. „Byty v panelácích byly na relativně vysoké cenové úrovni a lze předpokládat, že jejich cena mírně poklesne, ale nelze čekat dramatický pokles třeba o 20 až 30 procent,“ míní Polák. Dá se očekávat, že zvyšující se kupní síla českých zákazníků sníží poptávku po nejlevnějších bytech.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat