Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekordní české aukce 2013. Sběratelé utratili za umění téměř miliardu

Ekonomika

  13:35
PRAHA - Loňský rok byl na tuzemském aukčním trhu rekordní. Na šesti desítkách aukcí sběratelé a investoři utratili 946 milionů korun, což je o sedm procent meziročně více. Vyplývá to z ročenky serveru Artplus, který se tuzemským aukčním trhem dlouhodobě zabývá.

Obraz Františka Kupky v aukci v dubnu 2012 foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Vede moderna

Aukční síň a triptych Tři studie Luciana Freuda od Bacona.

Aukční síň a triptych Tři studie Luciana Freuda od Bacona.

Českému aukčnímu trhu stále dominuje podle odborníků klasická moderna, fenoménem světových aukcí je především poválečné a současné umění.

Na aukcích Christie´s a Sotheby´s sběratelé a investoři loni utratili 11 miliard dolarů. Triptych od Francise Bacona z roku 1969 byl v listopadu vydražen za rekordních 142,4 milionu dolarů.

Na aukčním trhu se loni, podobně jako každý rok, objevilo kolem 22 tisíc uměleckých děl a starožitností. Nového majitele našlo necelých 10 tisíc z nich, tedy 43 procent. Celkový počet nabízených děl se meziročně snížil o osm procent, počet prodaných děl však zůstal zachován, díky čemuž mírně vzrostla úspěšnost.

Za více než milion korun se loni prodalo 157 děl. Tyto položky představují pouhých 1,6 procenta z celkového počtu vydražených děl, připadá na ně ale 58 procent celkového obratu. Za více než 100 tisíc korun se prodalo 782 děl.

"Oproti předchozí sezoně, kdy celkový obrat z roku na rok vzrostl o víc jak třetinu, to ale signalizuje jisté zpomalení," upozornil Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art&Antique.

Nejpozitivnější zprávou loňského roku není podle něj výše obratu, ale vzrůstající kultivovanost aukčního prostředí.

Přehled nejcennějších děl

Průměrná cena děl prodaných na českých aukcích, bez milionových položek, vychází na 43 tisíc korun. Ta podle Skřivánka vzrostla proti předchozím letům, kdy činila kolem 35 tisíc korun; neznamená to ale, že by rostly ceny, sběratelé si podle něj vybírají především kvalitnější artefakty.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat