Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řekové vybírají vklady čím dál rychleji. Odliv za pátek byl 1,2 miliardy eur

Evropa

  17:28
ATHÉNY - Řekové v pátek vybrali z bank zhruba 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard Kč), řekly zdroje z bankovního sektoru. Odliv vkladů tak opět zrychlil poté, co ve čtvrtek výběry přesáhly miliardu eur.
Řecko, euro (ilustrační foto)

Řecko, euro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Atény v pátek ale zdůraznily, že řecký bankovní systém zůstává „stabilní“ a Evropská centrální banka (ECB) řeckým bankám opět zvýšila strop nouzových úvěrů, které jsou pro ně jedinou náhradou za ubývající vklady.

Žádné další reformy od nás nečekejte, oznámí Řecko zemím EU

„Pátek byl ještě náročnější než čtvrtek,“ uvedl jeden z bankéřů. „Pondělí bude pravděpodobně také tvrdé,“ dodal. Za celý týden z řeckého bankovního systému odteklo kolem 4,2 miliardy eur (115 miliard Kč).

Výběry vkladů jsou poklidné

Výběry vkladů jsou podle dřívějších vyjádření bankéřů poklidné a žádná panika není navenek patrná. „Nevznikají fronty ani panika, je to klidná a postupná fáze stahování (peněz z bank),“ řekl ráno jeden z bankéřů. Podle něj se v tom projevují obavy z osudu jednání s evropskými věřiteli.

Opět výstřel vedle. O dalších penězích pro Řecko rozhodnou až ministři

Vkladatelé vybírají od začátku týdne peníze z řeckých bank zvýšeným tempem, pod vlivem krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras dopoledne ve snaze uklidnit znepokojené obyvatelstvo uvedl, že řecký bankovní systém je v pořádku. „Guvernér potvrdil stabilitu bankovního systému, který je plně zabezpečen společnými kroky řecké centrální banky a Evropské centrální banky,“ uvedla řecká instituce.

MACHÁČEK: Abeceda pro Řecko. EU i zadlužená země musí konat

Zástupce ECB ve čtvrtek naznačil pochybnosti, zda se řecké banky příští týden vůbec otevřou. Na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku se předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zeptal člena představenstva ECB Benoîta Coeurého, zda se v pátek otevřou řecké banky. „Zítra (v pátek) ano. Jestli v pondělí, to nevím,“ reagoval bankéř.

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200 až 250 milionů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových téměř dvou miliard eur; za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let. Úbytek depozit nahrazuje řeckým bankám už jen program nouzového financování (ELA), jehož objem určuje ECB.

Začalo G7: Po zdvořilostech přišlo na přetřes Řecko a Rusko

Guvernéři ECB dnes podle zdrojů agentury MNI zvýšili limit pro úvěry z ELA o dalších 1,8 miliardy eur. Banka již ve středu tento limit posunula o 1,1 miliardy na 84,1 miliardy eur, o dalším postupu bude podle agentury Reuters jednat v pondělí.

Čtvrteční schůzka euroskupiny žádný obrat v jednání s Řeckem nepřinesla a mezi oběma stranami trvá od minulého víkendu patová situace. Řecký problém bude řešit opět v pondělí večer mimořádný summit nejvyšších představitelů zemí eurozóny. Před ním se odpoledne znovu sejde euroskupina, tedy ministři financí eurozóny.

Autor: