31. března 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Řekové, zrychlete reformy, vzkázali na jih Hollande s Merkelovou

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

BERLÍN Řecko musí urychlit práci na reformách, jimiž mezinárodní věřitelé podmiňují poskytnutí další pomoci zadlužené zemi. Po společném jednání německé a francouzské vlády se na tom na úterní tiskové konferenci v Berlíně shodli francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Oba uvedli, že o řešení situace často jednají s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. „Ztratili jsme příliš mnoho času a musíme se pokusit to dohnat,“ řekl Hollande. „Diskuse, které začaly po našem společném jednání na okraj evropského summitu, nám musí dát možnost dosáhnout úspěchu, ale k tomu jsou nutné ty reformy. Musí být předloženy, musí je posoudit instituce a musí se uvolnit peníze. Tak na tom jednoduše pracujme,“ uvedl.

Podle Merkelové jednání stále nejsou u konce a je nutné v nich pokračovat. „Musíme zároveň dát jasně najevo, že jde o to dodržet přijaté závazky, samozřejmě s úpravami souvisejícími se vznikem nové (řecké) vlády,“ uvedla kancléřka. „Čas tlačí a už ho nemůžeme ztrácet,“ zdůraznila.

Hollande podotkl, že si s Tsiprasem pravidelně telefonuje a konzultuje s ním obsah řeckých reforem. Rozhovory s řeckým premiérem vede také Merkelová, která minulý týden měla s Tsiprasem v Berlíně několikahodinové setkání.

Merkelová i Hollande rovněž dali najevo, že se neobávají, že by se Řecko kvůli svým problémům obrátilo s prosbou o pomoc na Moskvu a narušilo tak evropskou jednotu v postoji k Rusku kvůli napětí na Ukrajině. „Řecko ví, že jeho osud je v Evropě,“ řekl Hollande. Nadcházející Tsiprasova cesta do Moskvy na tom podle obou politiků nic nemění.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)