Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Respirátor za babku. Obchodní řetězce je nabízejí v různých akcích, jsou k mání i zdarma k větším nákupům

Dívka s respirátorem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívka s respirátorem | foto: Shutterstock

PRAHA Byť povinnost nosit respirátory třídy FFP2 je nařízená (zatím) pouze v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde nákaza koronavirem bují v tuzemsku nejvíce, a pro žáky a instruktory autoškol, poptávka po těchto ochranných pomůckách je vysoká napříč Českem. Přiživil ji i fakt, že „dvojkové“ respirátory vláda od 3. února na dva měsíce osvobodila od daně z přidané hodnoty (DPH), což někteří obchodníci promítli do snížení ceny.

Filtrační polomasky, které dle odborníků účinně brání infekci a proto je důrazně doporučují užívat všude, kde se shlukuje více lidí, se staly součástí sortimentu velkých řetězců s potravinami. Objevují se i v akčních nabídkách, například v prodejnách Albert je o víkendu rozdávali zdarma k nákupu nad 1500 korun. 

Do své stálé nabídky zařadil respirátory typu FFP2 i řetězec Lidl, za balení po třech kusech si účtuje 29,90 Kč. V Bille tentýž počet respirátorů stojí 32,90 Kč. „Tuto cenovou hladinu chceme držet minimálně dva měsíce, kdy jsou respirátory osvobozeny od DPH. Odvíjet se však může od cen dodavatelů, „ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí řetězce Dana Bratánková.

Ceny oproti konkurenci o poznání vyšší drží Tesco, za dva kusy respirátoru FFP2 tam zákazník zaplatí od 46,90 do 59,90 korun. „Zájem zákazníků se zvedl zhruba dvojnásobně, o nějaké extrémní skupování se ale nejedná,“ řekl mluvčí Václav Koukolíček s tím, že přísun pomůcek od výrobců je „vcelku dobrý“.

Krátkodobých výpadků v dodávkách se obává Lidl. „Výhodná cena přirozeně vede k silné poptávce, proto není možné zcela garantovat permanentní dostupnost ve všech prodejnách,“ sdělil mluvčí řetězce Tomáš Myler. Billa dle mluvčí Bratánkové výpadky v dodávkách zatím nezaznamenala. Řetězec prý jedná o rozšíření nabídky o respirátory z nanomateriálu.

O spotřební daň ponížily cenu respirátorů také například řetězce Globus, Kaufland či Albert, jež jich v současnosti prodávají desítky tisíc kusů denně. Zlevnili i někteří specializovaní prodejci, ale i „multioborové“ e-shopy.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...