Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Restaurace Gordona Ramsaye dostihla krize, zisk klesl o 90 procent

Ekonomika

  11:53
LONDÝN - Prohlubující se recese dostihla i restaurace Gordona Ramsaye. Podle účetní zprávy jeho holdingová společnosti Gordon Ramsay Holdings (GRH) zaznamenala za rok do konce srpna 2008 propad zisku před zdaněním o téměř 90 procent.

Gordon Ramsay foto: Lidové noviny

 Ramsay a jeho tchán a obchodní partner Chris Hutcheson pak museli firmě poskytnout z vlastních zdrojů finanční injekci pět milionů liber (151,3 milionu Kč), aby odvrátili hrozbu konkurzu. Píše o tom dnes list Financial Times.

Předchozí dva roky přitom byly pro skupinu obdobím masivního růstu. Firma téměř zdvojnásobila počet svých restaurací na 23 a vstoupila na pole kuchařských škol, když koupila podíl 51 procent ve škole Tante Marie v Surrey.

Expanze však znamenala i zadlužení a objevily se spekulace, že hvězda televizního kuchařského pořadu Hell's Kitchen si ukousla příliš velké sousto, upozorňuje list.

Ve čtvrtek GHR zveřejnila, že účetní firma KPMG vypracovala plán pro konkurzní řízení firmy. Nebezpečí konkurzu však zažehnali Ramsay s Hutchesonem finanční injekcí a restrukturalizací, v rámci které společnost prodala své restaurace v Paříži, Los Angeles a Praze, zkrátila otevírací dobu v některých restauracích a o čtvrtinu snížila počet zaměstnanců v londýnské centrále.

Zisk holdingu před zdaněním za 12 měsíců do konce srpna 2008 klesl na 383.326 liber (11,6 milionu Kč) ze tří milionů liber o rok dříve.

Obrat se snížil o 14 procent na 35,6 milionu liber. Čisté zadlužení skupiny stouplo ze čtyř milionů na 9,5 milionu liber a platba úroků se více než zdvojnásobila z 261.097 liber na 545.563 liber. Hutcheson dodal, že firma má již to nehorší krizové období za sebou a londýnským restauracím se daří.

Ramsay provozoval v pražském hotelu Hilton Old Town restauraci Maze, v únoru však veškerý provoz restaurace převzal Hilton. V březnu restaurace získala michelinskou hvězdičku, ovšem ještě pro původní Ramsayho koncept, současný provozovatel se jí tak nemůže pyšnit.