Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Restauratéři jsou v kritické situaci. Menší podniky mají milionové ztráty, větší v řádech desítek milionů

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Restauratéři jsou kvůli vládním omezením a nevyplácení náhrad podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků v kritické situaci, ještě v horší než při dřívějších vlnách pandemie. Menší podniky evidují milionové ztráty, větší v řádech desítek milionů korun.
  12:52

V ohrožení je třetina trhu, uvedl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner. Reagoval tak na vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

Ten kritizoval zamýšlené obnovení kompenzačních programů COVID Nepokryté náklady a COVID 2021 připravené jeho předchůdcem Karlem Síkela ve Sněmovně uvedl, že si nechal zpracovat analýzu, z níž vyplynulo, že peníze z podpor se dostaly hlavně velkým firmám, nikoliv malým a středním. 

Mimo jiné uvedl, že se nechce vydat cestou výpočtu náhrad podle poklesu obratu o 30 procent. Ministerstvo podle něj nyní vytipovává nejvíce postižené segmenty.

Kastner s výroky Síkely nesouhlasí. Předchozí podpora podle něj malé a střední podnikatele zachránila. Upozornil, že gastronomie, v níž pracuje 150 tisíc lidí, je nejvíce zasaženým odvětvím. Provozovatelé stravovacích provozů podle něj v listopadu v dobré víře podnikání na základě vládních nařízení omezili s tím, že měli vyjednané náhrady. 

Nyní jsou připraveni v případě, že jim stát kompenzace nevyplatí, podat žaloby. Kastner dodal, že podnikatelé mají zdokumentované ztráty a záležitost také projednanou s právníky. „Naše pozice je sebevědomá,“ řekl.

Restauratéři jsou ale podle Kastnera připraveni jednat s vládou kdykoliv. I v zájmu ministrů by podle něj měl být dialog. Ve chvíli, kdy podnikatelé čelí omezením a nemají výhled na kompenzace, ztrácejí také důvod opatření respektovat, uvedl dále.

Do restaurací, barů či klubů mají v současné době vstup povolen jen lidé, kteří se prokážou dokončeným očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolu může sedět maximálně šest hostů, netýká se to členů jedné domácnosti. Lidé musejí být usazeni tak, aby od sebe měli odstup alespoň 1,5 metru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat