Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EPH bránil vyšetřování, Unie mu dala pokutu 60 milionů

Ekonomika

  20:04aktualizováno  28. března 12:13
BRUSEL - Evropská komise dala pokutu 2,5 milionu eur, zhruba 60 milionů korun, českým společnostem Energetický a průmyslový holding (EPH) a EP Investment Advisors. Před více než dvěma lety bránily firmy antimonopolnímu vyšetřování.

Elektrárna Chvaletice foto: Reprofoto

Komise již v roce 2010 dospěla k závěru, že kroky EPH během třídenní kontroly z konce roku 2009 porušily povinnost podniku spolupracovat s regulátory a poskytnout jim příslušné dokumenty.

Nezablokovaly také firemní e-mail a přesměrovaly příchozí elektronickou poštu.

Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia podotkl, že důležité informace jsou nyní uchovávány v různých informačních systémech, elektronické poště a podobně, a mohou být rychle smazány či upraveny.

Hrozila až půlmiliardová pokuta

Podnik podle komise během kontroly nezablokoval účet elektronické pošty, neotevřel zabezpečené e-maily a přesměroval příchozí elektronickou poštu.

Komise může za bránění antimonopolnímu vyšetřování vyměřit pokutu ve výši až jednoho procenta ročních tržeb podniku. Tržby EPH v roce 2010 činily 46 miliard korun. Jedno procento z této částky odpovídá 460 milionům korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise v listopadu 2009 prověřovala, zda EPH a ČEZ nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém trhu. Domnělé protiprávní jednání mohlo zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen, uvedla již dříve komise.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!