Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový pětikilometrový úsek jihočeské dálnice D3 se otevřel řidičům

Ekonomika

  8:16aktualizováno  17:43
Veselí nad Lužnicí (Táborsko) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve čtvrtek otevřelo nový úsek dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec dlouhý 5,1 kilometru. První řidiči po něm projeli okolo 17:15. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Práce, které začaly v květnu 2015, stály 634,7 milionu korun.

Dálnice D3 foto: ČTK

Stavba navazuje na dokončený úsek dálnice mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Do konce roku se bude po tomto úseku jezdit bez dálniční známky, úsek bude bez poplatku, řekl ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Řidiči dostali další kousíček jihočeské dálnice D3. Je na něm 11 mostů

„Jedou oba směry na obou polovinách. V tuhle chvíli dokončujeme likvidaci dopravního značení ve směru na České Budějovice. To znamená, že za takových čtyřicet minut jezdí D3 durch bez omezení, rychlostí 130 kilometrů v hodině,“ řekl Rýdl dnes v 17:20.

Letos jde o druhý úsek dálnice D3, který řidičům ŘSD zprovoznilo. „Díky D3 se zlepší mobilita obyvatel, v oblastech dotčených stávající tranzitní dopravou se zvýší bezpečnost provozu a sníží se negativní zdravotní dopady způsobené hlukem a exhalacemi. Každý kilometr je zásadní, protože na dálnici máme čtyřikrát nižší nehodovost než na silnici I. třídy. Auta mohou jet plynule, předjíždět bez toho, že by hrozilo, že by se dostala do čelního střetu,“ řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

12.října 2017 v 12:24, příspěvek archivován: 12.října 2017 v 13:11

Dnes byl slavnostně zprovozněn úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem. Do doby, než budou dokončeny navazující části dálnice, zůstane tento úsek pro motoristy bez dálničních poplatků. Pro řidiče bude průjezdný dnes vpodvečer. https://t.co/TZRPjnSgvL

Úsek stavělo sdružení firem Strabag a Eurovia. Jeho součástí je jedna mimoúrovňová křižovatka a šest mostů. Jihočeský kraj podle Ťoka požádal, aby tříkilometrový úsek do Veselí nad Lužnicí včetně obchvatu města zůstal nezpoplatněný nadále. „Je to teď na stole, rozhodujeme o posledních připomínkách, v nejbližších dnech budeme zveřejňovat, jak to bude. Zůstávejte v pozitivní naději,“ řekl Ťok.

Na dnes otevíraný úsek navazuje část Bošilec - Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, jejíž stavba by měla skončit v únoru 2019. Odhadované náklady činí 1,2 miliardy korun. Letos na konci září otevřelo ŘSD na jihočeské dálnici D3 úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru. Součástí D3 bude také obchvat Českých Budějovic za 12 miliard Kč, má být hotový do roku 2021. „Stavbu zahájíme začátkem příštího roku,“ řekl Ťok.

Silničáři odstraňují první nelegální billboardy. Začali na D1 a Vysočině

Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem pokračuje ŘSD v inženýrské činnosti a připravuje dokumentaci EIA. Vykupuje pozemky, všechny stavby má pod územním rozhodnutím vyjma jediné, u níž správní soud rozhodnutí zrušil. Stavět by se mohlo začít v roce 2020.

Mezi dálnicemi v Česku se D3 nyní podle Rýdla staví nejintenzivněji. Jak dnes řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica, na příští rok půjde z rozpočtu fondu více než miliarda korun na dálnice.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, tam se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Celá dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, po dnešku bude v provozu asi 50 kilometrů.

Autor: