Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ROK 2011: německý efekt na českou ekonomiku přebije i vládní škrty

Ekonomika

  17:01
PRAHA - Letošní rok by měl být nejen rokem vládních škrtů, ale i systémových reforem a hlavně obdobím návratu k ekonomickému růstu. Ten bude s největší pravděpodobností stále pomalý, ale již by měl být stabilnější.

Oslavy sjednocení Německa, Berlín foto: Reuters

"Růst hrubého domácího produktu v letošním roce odhaduji do 1,5 procenta, ale pouze za podmínky, že vláda nebude pokračovat v dalších škrtech bez jakékoliv strategie rozvoje české ekonomiky a že nenastanou žádné větší otřesy v eurozóně," tvrdí například Tomáš Prouza, ekonom a spolumajitel poradenské firmy Partners. Právě problémy spojené s přílišným zadlužením veřejných rozpočtů budou letos hlavním tématem v každé zemi.

Další vize na rok 2011 naleznete ZDE

"Pokud chce vláda realizovat reformní program, musí šetřit. Tudíž vládní spotřeba by měla stagnovat, ale ještě lepší by pro ekonomiku bylo, kdyby klesala. Zvláště pak ta vládní spotřeba, která zatěžuje budoucí ekonomický růst," řekl Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.

grafika

Pozitivní účinky omezování státních výdajů na zdravý rozvoj firem vidí i prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl, a to i přesto, že šetření vládní kasy se v krátkodobém horizontu negativně projeví na některých odvětvích české ekonomiky.

"Stát musí udržet stav veřejných financí na dobré úrovni, aby si Česká republika zlepšovala rating. Čím lepší hodnocení bude země mít, tím snazší bude přístup tuzemských firem k úvěrům za přijatelnou cenu," vysvětlil Míl.

Podle odhadů nepřekročí tempo růstu hrubého domácího produktu v letošním roce dvouprocentní hranici. Hlavní podíl na tom bude mít opět vývoz, který vyprodukuje celé dvě třetiny HDP. "Klíčovým je v tomto směru především vývoj v Německu, kde jsou nyní očekávání ohledně ekonomického růstu poměrně optimistická," upozornil Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus.

Kromě tradičních odbytišť se letos pokusí tuzemské firmy ve spolupráci s Českou exportní bankou dobýt i nové trhy, například Argentinu, Brazílii nebo Peru.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat