Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok 2012? Hlas místo kláves a chytrá pračka

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Telefon, který sám vytočí číslo, jen když pomyslíte na to, že chcete někomu zavolat. Bankomat, kde místo zadávání kódu PIN stačí pouhý pohled očí, nebo pračka, která si sama určí, kolik prášku, jakou teplotu a jaké otáčky zvolit. To není sci-fi, tak mají vypadat technologie už v příštím roce.
Notebook a telefon (ilustrační foto)

Notebook a telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Právě nadcházející rok má být podle analytiků ve znamení chytrých technologií a digitalizace. Stejně jako v letošním roce poroste prodej chytrých telefonů a zejména tabletů. Do pěti let má počet prodaných mobilních zařízení 5,6 miliardy a budou je vlastnit čtyři pětiny lidské populace.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě telefonů či tabletů ale přijdou i jiná chytrá zařízení. "Příští rok dojde k rychlému nástupu chytrých televizí, které spojí možnost sledování živých programů, přístupu do videoarchivů a interaktivních her," předpovídá konzultant firmy A. T. Kearney Jiří Donát a podobně mluví i další odborníci.

Vize příštího roku

 • Chytré televize
  budou připojené k internetu, bude možné přes ně telefonovat, nakupovat či hrát hry
 • Asistent v mobilech
  hlas, který využívá pro odpovědi na otázky veřejně přístupné zdroje
 • Smart technologie
  stanou se součástí většiny předmětů naší domácnosti jako jsou pračky či ledničky
 • Ovládání hlasem
  auto vytočí telefonní číslo nebo vybere hudbu

"Rok 2012 bude ve znamení tří trendů. Prvním bude zavádění herních postupů do běžných webů a odměňování uživatelů za návštěvy webu. Druhým bude postupné spojování internetu a televize a třetím silným trendem bude zavádění umělé inteligence do mobilních telefonů. Inteligentní asistent ovládaný hlasem učiní z mobilního telefonu našeho nejlepšího rádce," říká Josef Šlerka, který učí teorii nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Chytré, tedy smart technologie, se ale během pár let rozšíří prakticky do všech domácích spotřebičů nebo třeba i do aut. Realitou se tak podle technologických odborníků brzy stanou například počítače zabudované v zrcadlech tak, abychom si ranní zprávy mohli přečíst už při čištění zubů, nebo dotykové displeje počítačů zabudované v deskách jídelních stolů. "Rok 2012 se ponese ve znamení "displejizace" počítačů. Počítače totiž dávno nejsou jen o počítání, ale hlavně o displejích," potvrzuje i Brian David Johnson, hlavní konstruktér společnosti Intel.

Podle studie firmy IBM pak bude jednou z nejvýraznějších technologických novinek připojení mozku k zařízením, jako jsou například počítače nebo telefony. Majitel takového telefonu tak pouze pomyslí na toho, komu chce zavolat a číslo se samo vytočí.

Podobnou vizi pak mají i některé automobilky. Svá chytrá auta by tak mohly předvést už příští rok. Základem podobných aut budou hlasově ovládané systémy. "Ty umožní řidiči za jízdy vytáčet čísla, vybírat hudbu z MP3 přehrávače nebo poslouchat textové zprávy," vysvětluje Sheryl Connellyová z Ford Motor Company.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat