Šíření rychlého internetu, včetně jeho nejrychlejší podoby LTE, je magnetem reklamních kampaní Vodafonu, T-Mobilu i O2. Velká trojka na něj sází – v porovnání s loňskem – mnohem více než na počet volných minut či textových zpráv.
Superrychlé připojení tak z centra dění vytlačilo neméně důležité události. Tedy například převzetí společnosti O2 investiční skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Nejstarší český operátor pod novým majitelem obměnil management a personálně zeštíhlel. Novelou zákona se pak zásadně měnily podmínky pro zákazníky.
PSALI JSME: |
Ale vidět bylo hlavně šíření rychlého mobilního internetu. Ať už šlo zkvalitňování pokrytí takzvaným 3G signálem, či zaváděním nejmodernější LTE sítě. Příslušné frekvence získaly tři hlavní operátoři v loňské aukci kmitočtů, tehdy za ně utratili zhruba 8,5 miliardy korun.
Do sedmi let mají podle podmínek nastavených ministerstvem průmyslu pokrýt území minimálně dobrým 3G připojením, jinak můžou teoreticky o frekvence přijít. Půjde o pokrytí všech okresů, dálnic, rychlostních silnic i železničních koridorů.
Na konci roku se ale ukázalo, jak výrazně se liší mapy pokrytí rychlým internetem u operátorů proti oficiálním údajům telekomunikačního úřadu. Stát totiž na začátku prosince zveřejnil své mapy, které se s verzemi firem rozcházejí i o deset procent.
Pro lepší představu: O2 i T-Mobile shodně tvrdí, že na konci roku budou mít pokryto 93 procent české populace. ČTÚ však první jmenované firmě přiznává jen 83,6 procenta obyvatel a T-Mobilu pak 83,1 procenta. U Vodafonu se údaj liší o více než tři procentní body (95 a 91,7 procenta).
Operátoři tento rozpor vysvětlují zejména tím, že jim úředníci do oficiální mapy nezapočítávají nové stanice ve zkušebním provozu. T-Mobile či Vodafone poukazují také na to, že ČTÚ považuje za pokryté místo, kde vypočítá sílu vnitřního pokrytí. A to i v místech, kde žádné budovy nestojí.
Marketingové výpočty?
„Rozdíl je způsoben primárně tím, že mapy ČTÚ nezahrnují vysílače v testovacím provozu a dále ukazují takzvaný indoor, tedy pokrytí v budovách, a to i v neobydlených oblastech, jako jsou lesy či pole. My komunikujeme outdoorové neboli venkovní pokrytí a zahrnujeme také vysílače v testovacím provozu,“ vysvětloval už dříve mluvčí T-Mobilu Lukáš Hrabal.
To úřad uznává, ale nepokládá to za zásadní rozdíl. „Nezahrnutí těchto stanic se týká pouze LTE sítí v pásmu 800 MH z (tedy pásma určeného primárně pro venkov, města obsluhuje zpravidla frekvence 1 800 MHz – pozn. red.). Ty jsou zobrazeny odděleně na stránce start-lte.ctu.cz. V mapě je neuvádíme z toho důvodu, že jejich parametry se mohou v průběhu zkušebního provozu měnit, nebo může být stanice rozhodnutím úřadu i vypnuta,“ vysvětlil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Odmítá i poukazování na rozdíly v požadavcích na rychlý internet uvnitř budov a před nimi.
„Stanoví-li podmínky aukce, že se započítává takzvané indoor pokrytí, pak lhostejno co uvádí jiné marketingově příznivější druhy výpočtů či měření, bude ČTÚ posuzovat splnění kritérií vždy podle daných podmínek. Tyto jsou pro operátora závazné,“ dodal Drtina.
ČTĚTE TAKÉ: |
Třecí plochy kvůli zavádění rychlého internetu vyvolala také dohoda dvou větších operátorů O2 a (v té době ještě pod názvem Telefónica CR – pozn. red.) T-Mobilu na společné stavbě a sdílení vysílačů pro LTE síť. Oficiálně ji podepsali na jaře. Už od loňska sdílejí sítě typu 2G a 3G.
Proti se logicky postavil Vodafone, který zůstal stát mimo dohodu a přišel o možnost na sdílení sítí ušetřit. Obrátil se kvůli údajně diskriminační dohodě na antimonopolní úřad, stěžoval si také u Evropské komise. Hraje ale na dvou hřištích. V polovině roku začal Vodafone se zbývajícími operátory zároveň vyjednávat, zda by ho do spojenectví nepřibrali.
„O sdílení sítí diskutujeme,“ omezila se nyní na stručné vyjádření mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Jednání, která se měla původně uzavřít do konce října, tak výsledky zatím nemají.
Z hlediska změn ve firmách samotných pak bylo jednoznačně událostí číslo jedna převzetí největšího českého operátora skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Majoritní podíl koupil od španělské Telefóniky už v listopadu 2013, formálně jej ale převzal letos v lednu. Firma se přejmenovala na O2 Czech Republic, postupně vyměnila představenstvo i dozorčí radu a začala se měnit zevnitř. Plánuje se navíc její rozdělení na dvě společnosti.
PPF si navíc na prosincové valné hromadě O2 schválila půjčku bezmála 25 miliard korun, které jí operátor půjčí na koupi svých vlastních akcií. A to proti vůli menšinových akcionářů, jejichž podíly stále ztrácejí na hodnotě.
Rukojmí operátorů?
Samotní uživatelé mobilních telefonů si ale zřejmě víc všimnou jiné důležité změny.
Novely zákona o elektronických komunikacích, na níž operátoři nepokrytě naléhali. Velmi zjednodušeně jde o to, že se lidem ztíží možnost vyvázat se ze smlouvy operátora bez výrazných pokut.
Nově budou muset operátoři přímo dát svým klientům vědět jen o obsahu podstatných změn smlouvy. Ne tedy o všech. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly jejich podmínky.
S novelou nesouhlasil Český telekomunikační úřad kvůli rozporu s právem EU. „Nadále budeme hledat všechny dostupné cesty, aby český spotřebitel zůstal ochráněn podle evropského standardu, a uděláme pro ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů vše, co bude v našich silách,“ reagoval na schválení novely Novák.
Za změnu se naopak postavilo ministerstvo průmyslu, které ji bude muset hájit před Evropskou komisí. Smluvní podmínky v duchu této novely už schválil operátor O2.