Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romské inspektorky testovaly obchodníky. Případů diskriminace přibylo

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Obchodníci při návštěvách romských inspektorek ČOI příliš neobstáli. Případů diskriminace byl oproti minulým rokům dvojnásobek. Česká obchodní inspekce loni zjistila 44 případů případů, kdy zákazník doplatil na svou rasu, národnost či věku.

Provozovatelé někdy zamezili zákazníkům vstup... foto: Shutterstock

Pokuty v celkové výši přes jeden milion korun uložila v šestnácti případech. Celkem inspekce uskutečnila 1254 kontrol ve kterých se zaměřila na kontrolu diskriminace spotřebitelů. „Ve srovnání se dvěma předchozími roky vzrostl počet prokázaných případů diskriminace spotřebitele na více než dvojnásobek,“ uvedl šéf ČOI Mojmír Bezecný.

Diskriminaci z důvodu rasy či etnického původu prokázali inspektoři prodávajícím v osmi případech. V šesti z nich jednalo o odmítnutí romských zájemců o pronájem či koupi bytu, v jednom případě bylo zabráněno osobám romského původu ve vstupu do provozovny a v jednom případě se jednalo o omezení účasti na zájezdu z důvodu etnika. Ve 22 případech inspekce prokázala diskriminaci spotřebitele z důvodu národnosti.

Ve dvou případech poskytovatelé služeb odmítli ubytovat občany Ruské federace, v jednom byl cizincům zakázán vstupu do klubu,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V jednom případě se jednalo o věkové omezení poskytování služeb veřejného stravování.„Ve dvanícti z nich byl cizincům v restauracích účtován tzv. ‚servis‘, v šesti případech se jednalo o účtování vyšších cen cizincům v lázeňských zařízeních, restauraci a na parkovišti. 

Senioři nedostali půjčky

Diskriminaci z důvodu věku zjistili inspektoři v deseti případech. Ve čtyřech případech byl seniorům neodůvodněně omezen přístup ke spotřebitelským půjčkám, a ve dvou případech bylo dětem a mladistvým neodůvodněně bráněno ve vstupu na organizovanou akci. 

V jednom případě bylo dětem a mládeži bezdůvodně omezeno vydávání dárků za účast na organizované akci. Diskriminace handicapovaných osob byla prokázána v jednom případě, kdy provozovatel kina nepřistupoval k osobám se zdravotním postižením jednotně.

Různá porušení stanovených povinností inspektoři zjistili celkem v 639 případech (51 procent). Při ověřování možné diskriminace spotřebitele z důvodu rasy či etnika inspekce využívala zkušené romské inspektorky.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat