Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropná válka Argentina - Španělsko pokračuje

Ekonomika

  8:00
MADRID - Argentinská ropná skupina YPF přerušila počítačové spojení se svou španělskou mateřskou společností Repsol. Je to další ze série kroků Buenos Aires, které uzavírají Repsolu přístup k YPF poté, co minulý týden argentinská prezidentka Cristina Fernándezová oznámila, že chce vyvlastnit většinový podíl Repsolu v YPF.

Argentina hrozí znárodněním YPF foto: ČTK

"Během týdne bylo zrušeno spojení mezi Repsolem a YPF," řekl jeden ze zdrojů. Ke zprávě se mluvčí vlády ani YPF nevyjádřili.

Vládní zástupce vykázal manažery ze sídla firmy
Prezidentka Fernándezová v pondělí navrhla znárodnit 51 procent z 57 procent akcií, které vlastní Repsol. Vláda pak vydala výnos, podle něhož nad YPF na 30 dní přebírá správu. Argentinský Senát má o návrhu hlasovat ve středu a dolní komora by měla s krokem vyslovit souhlas během dvou týdnů.

ČTĚTE TAKÉ

Vládní zástupce ve vedení YPF v pondělí podle místních médií ještě před skončením prezidentčina projevu vstoupil do sídla firmy a přečetl jména manažerů, kteří byli s okamžitou platností propuštěni a vykázáni. Několik hodin poté ústředí firmy obsadil státem jmenovaný prozatímní správce, jímž je ministr plánování Julio De Vido, a jmenoval nové ředitele.

Argentina nové investory nezíská
Fernándezová tvrdí, že Repsol do YPF dostatečně neinvestoval, což teď vede k nedostatku energetických produktů v zemi. Analytici za pravý důvod nedostatku pohonných hmot a nízkých investic do produkce označují tvrdou kontrolu cen. Po vyvlastnění Repsolu je navíc podle nich jasné, že Argentina už v dohledné době žádné jiné investory nezíská.

K TÉMATU

Vládní činitelé naznačili, že Buenos Aires nehodlá Repsolu za zestátnění podílu zaplatit požadovanou cenu 10,5 miliardy dolarů (198 miliard Kč) a že Repsol by také nemusel dostat dlouhou dobu vůbec nic. Španělsko začalo proti Argentině podnikat odvetné kroky a snaží se získat podporu Evropské unie i dalších zemí světa.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat