Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropovod Družba postihl výpadek proudu. Česko má zatím ropy dostatek

Ekonomika

  13:53aktualizováno  16:53
MOSKVA - Výpadek elektrického proudu na západě Ukrajiny zastavil dodávky ruské ropy do Evropy přes jižní větev ropovodu Družba. Výpadek by podle ruského provozovatele ropovodů Transněfť mohl ovlivnit dodávky ropy na Slovensko, do Maďarska i do České republiky.

Bělorus obsluhuje ropovod. foto: AFP

Podle ředitele provozně technického úseku společnosti Mero Víta Tůmy se ale výpadek na Ukrajině České republiky nedotkne. Mero vlastní a provozuje českou část ropovodu Družba.

Ropovod Družba

Ropovod Družba přepravuje do Evropy více než 1,2 milionu barelů ropy denně. Výpadek proudu na Ukrajině by mohl zastavit dodávky v objemu až 600.000 barelů ropy denně na Slovensko, do Maďarska a do České republiky.

"Výpadek se vůbec neprojevil, neboť ČR má zásoby ropy na Slovensku ve výši více než 50.000 tun, což při současném zpracování rafinerií v ČR postačí na zásobování do konce týdne," řekl ČTK Tůma.

Společnost Česká rafinérská má také zásobu 40.000 tun ruské ropy v centrálním tankovišti v Nelahozevsi. To vše podle technického šéfa Mera postačí na zásobování rafinerií v Česku nejméně do 21. října, kdy je plánována krátkodobá odstávka z provozních důvodů.

"Do této doby by měla být tato situace vyřešena, neboť se jedná o krátkodobý technický problém z důvodu velmi nepříznivého počasí v západní Ukrajině," uvedl Tůma.

"Naši ukrajinští kolegové nám slíbili, že tento problém vyřeší během 24 hodin," uvedl mluvčí firmy Transněfť. Za výpadkem proudu podle Ukrajiny stojí špatné počasí, napsala agentura Reuters.

Začátkem roku 2007 byly dodávky přes ropovod Družba přerušeny kvůli sporu Ruska s Běloruskem o vývozní cla a tranzitní poplatky. Česká republika je kromě Družby napojena rovněž na ropovod z německého Ingolstadtu.

Přes Ukrajinu proudí do České republiky a dalších evropských zemí také ruský zemní plyn. Tyto dodávky letos v lednu narušil spor mezi Moskvou a Kyjevem ohledně plateb. Evropa se nyní obává možného opakování přerušení dodávek plynu, protože Ukrajina se potýká s hospodářskou krizí.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat