Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do Česka opět přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba

  14:39
Do České republiky opět přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Informace potvrdil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Nedostatek ropy pro tuzemské potřeby to podle něj ale nehrozí. Společnost MERO ČR, jediný přepravce ropy do Česka potvrdila, že událost operativně řeší. Jak dodává, díky státním hmotným rezervám je možné krátkodobý výpadek ropy a ropných produktů nahradit až po dobu 90 dní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Společnost MERO ČR má informace o přerušení dodávek ropy do Česka prostřednictvím ropovodu Družba. „Jsme ve spojení se všemi našimi partnery, především pak Orlen Unipetrol a Správou státních hmotných rezerv a celou událost operativně řešíme. V tuto chvíli nedochází k výrazným omezením zásobování ropou rafinérií v Česku, jelikož jsme na podobné události připraveni,“ sdělila pro iDNES.cz Barbora Putzová, tisková mluvčí MERO ČR.

Jak dodává, díky státním hmotným rezervám je možné krátkodobý výpadek ropy a ropných produktů nahradit až po dobu 90 dní. Zároveň je MERO ČR už plně technicky připraveno na spuštění projektu TAL-PLUS. Díky němu se navýšila kapacita ropovodu TAL natolik, že plně pokryje spotřebu obou rafinerií na území České republiky.

Podle mluvčí byly právě v úterý úspěšně dokončeny poslední zátěžové testy. „MERO ČR je připraveno novou situaci bez větších problémů zvládnout. V případě nouzové situace je ale už teď možné ropovody TAL a IKL využít jako plnohodnotnou alternativu v ropovodu Družba,“ uvádí Putzová.

Rafinerie jsou připraveny

Také podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka jsou rafinérie v Česku na tuto situaci dobře připraveny. „Zároveň máme nastavený robustní systém státních hmotných rezerv,“ potvrdil ministr. Podle něj je pro potřeby domácností a firem ropy dostatek.

„Aktuálně je výroba pohonných hmot v obou našich rafinériích, v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, bez omezení a v plné výši. Abychom ale zajistili zásobování litvínovské rafinérie a tamní výrobu pohonných hmot pro český trh do doby, než dojde k jejímu zásobování alternativními ropnými směsi ropovodem TAL/IKL, požádali jsme Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku ropy,“ sdělil pro iDNES.cz Pavel Kaidl, mluvčí společnosti ORLEN Unipetrol.

Dodávky ropy z ruského ropovodu Družba byly několik dní přerušeny i v prosinci loňského roku. Vláda tehdy preventivně rozhodla půjčit společnosti Orlen Unipetrol 330 000 tun ropy z nouzových zásob pro pokrytí dodávek ropy v případě dlouhodobějšího výpadku. Po obnovení dodávek z Družby ovšem nakonec nebylo nutné nouzových zásob využít, uvedl tehdy šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 42 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.

Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Státní provozovatel ropovodů Mero v závěru loňského roku dokončil technické práce na jeho rozšíření, nyní pokračuje v jejich testování. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má podle dosavadních plánů zhruba od poloviny letošního roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle vlády zcela odstřihnout od ruské ropy.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.

Česko má s dočasným zastavením ropy z Družby zkušenosti i z předchozích let, v roce 2019 byly zastaveny dodávky přes ropovod Družba kvůli kontaminaci ropy. Ropa tehdy netekla z Družby dva měsíce.

Autoři: ,