Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozčílená Krnáčová: U tunelu Blanka může jít o zločinné spolčení

Ekonomika

  13:39aktualizováno  15:48
PRAHA - UVNITŘ PŘEPIS PROJEVU. Pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou rozzuřily firmy, které pracují na zpožděném tunelu Blanka. Na čtvrteční schůzce na pražském magistrátu nikdo nechtěl přiznat chybu za poškozené kabely v tunelovém komplexu. Krnáčová následně své dodavatele nešetřila.

Adriana Krnáčová při svém projevu k vyšetřovací komisi tunelu Blanka. foto: Reprofoto

Používala expresivní výrazy a nezalekla se ani věty o možném zločineckém spolčení.

„Možná se jedná o zločinecké spolčení, nebo spolčení jak vytáhnout z tohoto města co nejvíce penez. A s tímto jsme skončili,“ zuřila na setkání s novináři pražská primátorka.

S dodavatelem technologické části tunelu (a tedy i zmíněných kabelů) ČKD Praha DIZ se neshodla na dalším postupu dokončení tunelu. Zúčastněné firmy údajně shazovaly vinu jedna na druhou.

„Není tam jenom jeden debil, omlouvám se, ale je tam více debilů. Všechny firmy na sebe vzájemně svalují vinu. To nás ale vůbec nezajímá. Toto překračuje rámec mé trpělivosti,“ zlobila se krátce po setkání s firmami primátorka Krnáčová (za ANO).

Ve svém značně emotivním projevu narážela na své nedávné vyjádření, kdy za „debila“ označila projektanta tunelu, kterým je firma Satra. Stále není jasné, jakou část poškozených tunelů bude třeba v tunelovém komplexu vyměnit, kolik to bude stát, jak dlouho to bude trvat a kdo za to nese odpovědnost. 

„Za nás mohu pouze říci, že čtvrteční jednání na magistrátu bylo velmi konstruktivní a věcné. Obrázek o kultuře mediálního vystupování paní primátorky, ať si každý udělá sám,“ komentoval výroky Adriany Krnáčové mluvčí společnosti ČKD Karel Samec. 

Blanku budou řešit poslanci

Krnáčová požádala o zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která má připravit kompletní analýzu projektu. Zřízení této skupiny má mít na starosti poslanec Bronislav Schwarz (za ANO). 

„Budu trvat na tom, aby se vyšetřilo, kdo za to může. To budu požadovat a do té doby neodejdu z réto radnice,“ řekla Krnáčová s tím, že současné dění kolem poškozených kabelů překračuje meze její trpělivosti.

Termín otevření Blanky primátorka nesdělila, neboť dodavatelé jsou podle ní nespolehliví. „Na konci roku jsme na základě jejich ujištění řekli, že to (otevření) bude v dubnu. A vidíte, jak to dopadlo,“ řekla. 

Zástupci vedení města a dodavatelů se ve čtvrtek domluvili, že si ještě předají další dokumenty. Rovněž musí počkat na závěr šetření pojišťoven. Do konce března pak má být hotov znalecký posudek. Z něj by mělo být jasné, kolik kabelů je třeba vyměnit.

„Co se týká takzvaných průchodek, tak se bavíme o 95 procentech kabelů,“ řekl náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD).

V téměř hotovém tunelu Blanka se nonstop svítí.
Tunel Blanka - Trojský most

Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Dodavatel, firma ČKD, ale vinu za vzniklou situaci odmítá. Stejně tak ji odmítl hlavní projektant tunelu, firma Satra, i Inženýring dopravních staveb, který stavbu dozoruje.

Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. 

V průběhu let se stavba prodražila minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).

Co řekla rozčílená Krnáčová (doslovný přepis):

"Já se předem chci omluvit, za ty minulý (odkašle si), za to minulé vyjádření, že na ty, ehm, na tom stavu, který momentálně se nachází na tunelu Blanka, může jenom (odkašle si), že může za to debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou.

Zase se omlouvám, protože možná, že mi to nepřislouchá (odkašle si) takovým způsobem se vyjadřovat jako primátorka, ale myslím, že je to celkem jasné, už minimálně po tom dnešním setkání. To dnešní setkání bylo ve smyslu: Kdo za to může? Jo, prostě všechny firmy svalují jeden na druhého vinu a to je prostě neakceptovatelné. Prostě my chceme dodavatele, který si nesou odpovědnost, aspoň bazální odpovědnost. A nebudou na jednom jednání, prostě, shazovat jeden na druhého vinu. To nás vůbec nezajímá.

A právě proto, protože si myslím, že toto už překračuje rámec i mé trpělivosti, že se jedná o možné zločinecké spolčení, alebo nějaká spolčení jak vytáhnout z tohoto města co nejvíc peněz. A to s tímto jsme skončili. Mě to připadá troška jak akce gripeny a ty gripeny nikdo nedošetřil. Ale toto došetříme.

Dneska jsem požádala pana poslance Schwarze, aby zřídil vyšetřovací komisi, tak jak to udělal v případě Open card. A budu trvat na tom, aby se do důsledku vyšetřilo, kdo za co může. To znamená, zda je to město, nekompetentní politická reprezentace, alebo jsou to úředníci, který spolu s nima toto způsobili. Alebo jsou to firmy, které prostě nějakým záhadným způsobem nejsou schopni dostát svým závazkům, který vyplývají ze smlouvy. A toto bude to, co budu požadovat, protože do tý doby nevodejdu z této radnice."

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat