Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhlas čeká žaloba. Kvůli hře Koule o atletce Fibingerové

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Dunění, které vyvolala v Českém rozhlasu hra Koule, inspirovaná kariérou atletky Heleny Fibingerové, ještě nedoznělo. Český atletický svaz plánuje žalobu na veřejnoprávní stanici.

Helena Fibingerová foto: ČTK

Cyklus her ze současnosti, kterým chtěla stanice Českého rozhlasu 3 – Vltava obohatit své vysílání, může vyjít veřejnoprávní rádio draho. Už brzy zřejmě dopadne na stůl vedení žádost o náhradu škody za odvysílání hry Koule dramatika Davida Drábka.

Dílo, jehož hlavní hrdinka Milena a její životní osud se nápadně podobají kariéře bývalé koulařky Heleny Fibingerové, se nelíbí Českému atletickému svazu (ČAS), ve kterém současná radní České televize sama působí.

"Byl jsem svazem požádán, abychom se tím zabývali. Budeme zvažovat podání stížnosti k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a kompenzaci újmy, která vznikla, v penězích," řekl LN Radek Pokorný z advokátní kanceláře Pokorný/Wagner a spol. Fibingerová už před odvysíláním hry, kdy o jejím obsahu informovala média, dílo kritizovala a označila ho za útok na svoji osobu.

Hrou a stížností ČAS se už zabývala tento týden i Rada ČRo. Radní si hru poslechli a rozhodli, že stanici nemohou za odvysílání Koule nijak napomenout. "Neshledali jsme kolizi se zákonem ani statutem a víc nám nepřísluší hodnotit. Nemáme nástroj na to, abychom řešili věci, které jsou uměleckého rázu," řekla LN předsedkyně rady Dana Jaklová.

Advokátní kancelář, která bude atletický svaz zastupovat, má ovšem jiný názor. Podle Pokorného mohl rozhlas odvysíláním hry poškodit osobnostní práva, což je v rozporu se zákonem i v případě uměleckých a žurnalistických děl.

"Obrátíme se na Český rozhlas s návrhem dohody o odškodnění. V případě, že se nedohodneme, podáme žalobu," říká Pokorný.
Prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan ale naznačil, že příště bude stanice zřejmě opatrnější, protože se s radními dohodl, že se "zvýší pozornost při dramaturgických postupech na jednotlivých hrách".

Čtěte také

Duhan ale slibuje, že to nebude znamenat cenzuru toho, co je a není ve vysílání přípustné. "To určitě ne, to bychom nemohli hry ze současnosti vůbec vysílat. Budeme v tom cyklu pokračovat," řekl Duhan.

Kouli vysílala Vltava v rámci dvanáctidílného cyklu rozhlasových her autorů současnosti. Bývalou slavnou atletku, která v rozhlasovém studiu rekapituluje dosavadní život, ztvárnila Pavla Tomicová.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat