Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stavebko se vymklo, „zařízly“ ho nenormálně levné hypotéky. Opravit by ale šlo, říká expert


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Stavební spoření se v Česku odchýlilo od svého účelu. Pochybily stavební spořitelny, ale i stát. Avšak ještě je možné systém napravit, tvrdí v rozhovoru pro Lidovky.cz Petr Kielar, nezávislý konzultant stavebního spoření a zakladatel serveru Stavebky.cz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Místo dvou tisícikorun polovina u již uzavřených smluv a nulový příspěvek u těch nových. Úvahy ministerstva financí o seškrtání erárních výdajů na stavební spoření vyvolávají otazníky týkající se budoucnosti mezi Čechy oblíbeného způsobu zhodnocování peněz. Ozývají se dokonce hlasy, že bez státní podpory nepřežije. Co si myslíte vy?
Že by to byl prakticky konec stavebního spoření u nás. Nemyslím si, že by stavební spořitelny mohly dlouhodobě fungovat bez státní podpory. Velkým bankám, jež jsou majiteli stavebních spořitelen, by se pravděpodobně nevyplatilo tyto instituce držet.

Vidíme to na příkladu ze Slovenska, kde se v minulosti podstatně snížila státní podpora. Počet klientů začal klesat a ze tří stavebních spořitelen zůstala aktivní jen Prvá stavebná sporiťelna, která měla tradičně kolem 80 procent trhu. Další dvě – ČSOB a Wüstenrot – přestaly sjednávat nové smlouvy.

Zatím není jasné, zda je to definitivní, protože Slovensko už něčím podobným dříve prošlo. Nejprve se dramaticky zpřísnila státní podpora a po dvou třech letech se to zase vrátilo zpět.

Lidovky.cz: Prošla by redukce podpory u stávajících smluv po právní stránce?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se