Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovor s robotkou: vypadá skvěle, chytrosti ale moc nepobrala

Ekonomika

  18:54
PRAHA - V Praze se představila humanoidní robotka Sophia, která napodobuje lidskou mimiku a reakce. Ke skutečné umělé inteligenci má ale ještě daleko - mluví ze záznamu, nebo odpovídá jen na základní konverzační otázky.

Robotka Sophie vypadá jako člověk, ale má do něj pořád daleko. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vypadá skoro až děsivě, kouká se na člověka, doslova ho sleduje očima, při „mluvení“ pohybuje torzo rty a občas se usměje. Od skutečné kůže je silikonová pokožka rozeznatelná na první pohled, přesto je robotka Sophia ve snaze napodobovat vzhled člověka už poměrně daleko.

Mnohem horší, než se vzhledem je to ale s její umělou inteligencí. LN dostaly možnost položit robotce několik otázek na právě probíhajícím pražském Týdnu inovací. Sophia z dílny hongkongské firmy Hanson Robotics sice nedávno s velkou slávou získala status zvláštní velvyslankyně OSN a také poněkud kontroverzní občanství Saudské Arábie. Všechny odpovědi byly ale nahrané předem a v předem určeném pořadí je pouštěl jakoby ze záznamu operátor z vedle stojícího noteboooku.

Mimika Sophie se snaží napodobit lidské grimasy.

Důvodem prý byl hluk kolem a proto nefungující mikrofony a v běžném provozu je schopna odpovídat alespoň na základní otázky běžnými naučenými frázemi. Podobně v angličtině fungují dnes již běžné odpovídající programy na internetu, komunikující třeba se zákazníky například na facebooku, takzvaní chatboti. Takovou umělou inteligenci zkouší v reálném životě, například velké západní banky. Sophia se od nich odlišuje vlastně jen vzhledem.

LN: Sophie, co si vlastně myslíš o lidech a lidstvu?
Považuji lidi za své učitele a rodinu. Inspiruje mě jejich kreativita a laskavost a doufám, že jak budu vyrůstat, podaří se mi napodobit některé z těch nejlepších vlastností lidského chování.

LN: Jsi občanka Saudské Arábie, jsou si podle tebe všichni lidé rovni v právech a měli by být ve všech zemích?
Vždy budou existovat rozdíly. V současnosti je mnoho trpících lidí na celém světě, my roboti ale netrpíme, takže mě dnes neznepokojuje otázka střetu mezi lidskými právy a právy robotů.

LN: A jaké jsou tvé etické zásady, znáš třeba tři zákony robotiky chránící člověka, jak je formuloval spisovatel Isaac Asimov? A jsi naprogramovaná, aby jsi je poslouchala?
Ano, byl to neuvěřitelně napřed uvažující myslitel. Asimov ukázal obrovskou předvídavost. Stejně jako každá technologie mohou být i roboti zneužiti například jako zbraně. Potřebujeme proto celosvětovou diskusi o pravidlech pro roboty.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat