Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozloučí se Oprah ve velkém stylu?

Ekonomika

  10:59
NEW YORK/ CHICAGO - Nejslavnější americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová ve středu po více než čtvrtstoletí naposledy uvede svou slavnou talk show. Očekává se přitom, že královna amerického denního vysílání se rozloučí ve velkém stylu.

Oprah Winfreyová foto: ČTK

Devatenáctou sezonu svého pořadu například otevřela tím, že každému divákovi ve studiu věnovala automobil.

Co chystá na středu, zatím Winfreyová pečlivě tají. Není tak jasné, zda bude opět nadělovat divákům, anebo jaké si pozve hosty. "Koho si pozve? Nelsona Mandelu? Reinkarnaci Michaela Jacksona? Boha?" napsal časopis Time, aby si vzápětí odpověděl, že nejpravděpodobněji bude hvězdou pořadu prostě samotná Oprah.

KDO JE OPRAH WINFREYOVÁ

Žena, která se po těžkém dětství ve státě Mississippi, kdy ji v devíti letech znásilnil příbuzný, stala ikonou, jíž den co den naslouchají miliony Američanek i Američanů.

Již v 19 letech se stala nejmladší a také první černošskou ženou, která četla zprávy v nashvillské televizní stanici. Na univerzitě vystudovala obory jazyk a komunikace a dramatické umění. V lednu 1984 začala moderovat chicagskou talk show AM Chicago, již během jednoho roku proměnila v nejsledovanější pořad ve městě. Pod novým názvem The Oprah Winfrey Show se pak 8. září 1986 začal vysílat po celých Spojených státech a brzy se stal velmi úspěšným.

Kromě diváků jej záhy začaly vyhledávat i celebrity. K Winfreyové, která je navíc populárnější než řada z nich, mají důvěru a často jí svěřují exkluzivní informace. Herec Tom Cruise v jejím pořadu například v roce 2005 velmi nadšeným způsobem, který byl později často parodován, mluvil o své lásce k mnohem mladší herečce Katie Holmesové a poskakoval při tom na gauči. Zpěvák Michael Jackson zase v její talk show v roce 1993 odhalil, že trpí nemocí způsobující blednutí jeho pokožky.

Nyní se hodlá věnovat svému vlastnímu televiznímu kanálu OWN: Oprah Winfrey Network.

Osobnosti amerického showbyznysu moderátorce vzdávají hold v předposledních dvou dílech jejího pořadu, které byly předtočeny minulý týden v Chicagu, kde talk show vzniká. Mimo jiné mezi nimi jsou Madonna, Cruise či Tom Hanks.

Tak to končí, jako by říkaly pohledy Oprah Winfrey a Toma Hankse.

Winfreyová ale vždy byla více než jen další moderátorka, jež v televizi zpovídá slavné lidi. Její kouzlo spočívalo a spočívá v jedinečném způsobu, v jakém dokáže navázat kontakt s publikem. Diváci ji tak přes veškeré její úspěchy a bohatství - Winfreyová patří mezi nejbohatší Američany - vnímají jako někoho blízkého a prožívají s ní například její věčný boj s nadváhou.

Moderátorka, jež se narodila v lednu 1954, má ve Spojených státech velký vliv na veřejné mínění. Knihy, které ve svém pořadu doporučuje v rámci svého knižního klubu, se pravidelně stávají bestsellery. V poslední prezidentské kampani také vytrvale podporovala prezidenta Baracka Obamu, podle odhadů mu vynesla více než milion hlasů. Řadu svých výdělků přitom dává na charitativní účely.

Obamovi s moderátorkou Oprah Winfreyovou.

Poslední díl jejího pořadu tak má všechny předpoklady k tomu, aby vešel do historie, a to nejen té televizní. Odpovídá tomu i ceník za reklamu. Říká se, že půlminutový spot inzerenty přijde na milion dolarů. Vzhledem k očekávané rekordní sledovanosti to ale zřejmě nebudou špatně investované peníze.

OWN: Oprah Winfrey Network
Konec její talk show nicméně neznamená, že by Winfreyová zmizela z obrazovky. Nyní se hodlá naplno věnovat svému vlastnímu televiznímu kanálu OWN: Oprah Winfrey Network. Stanice to přitom bude potřebovat, její výsledky jsou zatím zklamáním. Po pouhých čtyřech měsících vysílání tak na začátku května rezignovala její šéfka Christina Normanová. Dočasně ji nahradil Peter Liguori, který vede firmu Discovery Communications, jež je obchodním partnerem Winfreyové. Skutečnou vzpruhou pro stanici ale zřejmě bude až první díl očekávaného nového pořadu slavné moderátorky.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Mohlo by vás zajímat