Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpočet závisí na ČEZ

Ekonomika

  8:32
Praha - Státní rozpočet na příští rok má velkou šanci projít prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Možnost, že by návrh státních financí podpořili i socialisté, se přiblížila po včerejším jednání šéfů dvou nejsilnějších politických seskupení, Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka. ČSSD totiž připustila možný souhlas s privatizací části elektrárenské společnosti ČEZ, která byla dosud hlavním sporným bodem.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Podmínkou, kterou si sociální demokraté kladou, ovšem podle vyjádření ministra financí Vlastimila Tlustého z ODS je, že o privatizaci bude muset jednat vedení občanských demokratů a ČSSD. Pokud by obě politické strany nedospěly ke společnému závěru, výpadek financí se nebude hradit z jiných zdrojů, ale schodek státního rozpočtu se prohloubí o 31 miliard korun. To je očekávaný výnos z privatizace části ČEZ.

 „To jsem samozřejmě panu premiérovi nedoporučil,“ uvedl ministr Tlustý.  Zda tedy ODS na návrh sociálních demokratů přistoupí, tak stále není jisté. První čtení rozpočtu, ve kterém se schvalují jeho základní parametry, se ovšem neuskuteční ještě dnes, jak se původně plánovalo, ale bylo odloženo na zítřejší dopoledne. Strany by tak měly mít více času na dosažení politické dohody.
 
Kompromisní nabídka sociálních demokratů zazněla až na druhém vrcholovém setkání politiků obou nejsilnějších stran v průběhu dvou dnů. V pondělí totiž jednal ministr Tlustý se svým předchůdcem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD. Další práci na dosažení shody se ovšem oba politici rozhodli nakonec přenechat svým šéfům.

 Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny, který má poslancům doporučit, jak hlasovat, včera také k žádnému jednoznačnému závěru nedospěl. Jeho jednání naopak skončilo patem, když pro přijetí rozpočtu zvedlo ruku devět občanských demokratů a lidovců a proti byl stejný počet sociálních demokratů a komunistů. „Já si tento výsledek nedovedu příliš vysvětlit, protože sociální demokraté nedávno deklarovali, že první čtení podpoří,“ komentoval nejednoznačný závěr hlasování výboru jeho místopředseda Pavel Suchánek z ODS.

 Podle Bohuslava Sobotky ale na jednání chyběli někteří poslanci obou největších stran a ČSSD se zdržela hlasování, pouze protože zatím nebyla dokončena politická jednání. Většina politiků tak zůstává optimistická. Podle vyjádření ministra Tlustého by měly rozpočet i přes určité výhrady podpořit nejméně čtyři politické strany - ODS, lidovci, zelení a komunisté. „Jsme poměrně blízko dohody,“ dodal i Sobotka.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat