Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpočtoví hříšnici v eurozóně zaplatí pokutu ve výši 0,2 % HDP

Ekonomika

  9:51
BRUSEL - Země eurozóny, které v budoucnosti poruší rozpočtová pravidla Evropské unie, zaplatí pokutu ve výši 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Pokud budou navíc ignorovat doporučení Evropské komise, která mají vést ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti, nevyhnou se pokutě ve výši 0,1 procenta HDP. Píše o tom dnešní vydání deníku Financial Times.

Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku foto: Reuters

Návrhy na zavedení citelných pokut by měla Evropská komise představit již příští středu. Sankce by přitom měly být automatické, ale stále bude existovat možnost jak je zvrátit. Musela by se ale proti nim vyslovit kvalifikovaná většina ministrů financí zemí eurozóny do deseti dnů od uvalení pokuty.

Brusel by měl nově členské státy eurozóny trestat i za absolutní výši státního dluhu, která by podle současných pravidel neměla překročit 60 procent HDP. K tomuto kritériu se v unii dosud příliš nepřihlíželo, mimo jiné i kvůli tomu, že jej porušuje značná část členských států. Pokuty tak hrozily jen za překročení hranice ročního rozpočtového schodku, která je stanovena na tři procenta HDP.

Evropská komise bude nově sledovat, zda se jednotlivé země blíží k 60procentní hranici. Aby se předlužené státy vyhnuly pokutě, budou muset snižovat celkové zadlužení během tří let o jednu dvacetinu ročně.

Návrhy, které komise představí ve středu, se budou týkat především eurozóny. Pokuty pro země mimo zónu, kde státy platí evropskou jednotnou měnou, komise zveřejní nejspíš až později. Měly by se ovšem týkat omezení proudu evropských dotací.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat