Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi po uvolnění vyrazili ve velkém na nákupy. Obchody počítají zákazníky i lžícemi na boty

Fronty v Ikee Zličín. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Reportáž
PRAHA - „Pane, prosím, tady máte lžíci. Počítáme vás podle toho,“ vyvolává asistentka prodeje s obuví Deichmann na pražském Zličíně. Ochranka u dveří se sklání ke koši s nápisem „vydezinfikované lžíce“ a jednu rovnou podává neposlušnému zákazníkovi. Do ulic se vrátily tisíce lidí lačných po nákupech a obchodníci se tak museli na dnešní otevření dobře připravit.
  18:33aktualizováno  20:42

„Vejde se nám sem přesně třiatřicet lidí, takže tady máme třiatřicet lžic. Použité dáváme potom tamhle do koše,“ vysvětluje asistentka prodeje Marta z Deichmannu a ukazuje na koš pro „použité lžíce“. Zároveň dodává, že hlavní vlnu zákazníků očekávají teprve o víkendu.

Až na obličeje stále vyhlížející zpoza roušek, začala atmosféra v městských ulicích už ve čtvrtek připomínat život před pandemií koronaviru. Lidé klábosí u šálků za skleněnými výlohami kaváren, pojídají chlebíčky v jídelnách a stoly restaurací se od oběda plní. Vše samozřejmě probíhá za dodržení stále platných hygienických opatření. V prostorách znovu otevřených provozoven je lidí habaděj.

Dodržování zvýšené hygieny je v obchodech Palladia samozřejmostí.
Chodby pražského Palladia se ve čtvrtek plnily - virus, nevirus.

Jeden člověk na 15 metrů čtverečních – to je pro obchody směrodatné. Omezit své kapacity musely i ty největší. „Normálně se sem vejde několik tisíc lidí, ale vzhledem k opatřením jsme byli nuceni maximální počet omezit na 400 zákazníků,“ sdělila serveru Lidovky.cz Denisa Prepslová z oblíbené prodejny hraček Hamleys na pražských Příkopech.

Už v dopoledních hodinách je téměř nemožné zaparkovat také u velkoprodejny řetězce IKEA na pražském Zličíně. Jedna část zákazníků nakládá vánoční stromy a druhá zápasí s objemnými krabicemi naplněnými typickou švédskou skládačkou.

„Je tady asi tolik lidí jako o víkendu. Běžně ve všední den tady tolik zákazníků nebývá. Všichni si teď před Vánocemi renovují bydlení a chtějí to mít hezké, dalo se to čekat,“ řekla Veronika, prodavačka prodejny IKEA na Zličíně, která teď u dveří kontroluje, zda příchozí dodržují všechna opatření.

„Jen se podívat“ až z Varů

„Vyrazily jsme se jenom tak podívat, co tady mají. Nic nepotřebujeme. O víkendu tady bude ještě víc lidí, tak jsme jely raději už dnes. A je to fajn,“ říká pro Lidovky.cz matka s dcerou, které přijely z Karlových Varů. Nejdelší fronta je ale jednoznačně v oddělení kuchyní, kde zákazníci čekají na pomoc obsluhy. 

Dopravci nestíhají rozvážet. Prodeje e-shopů trhají rekordy, přepravci jsou na hranici kapacit

„Konzultace je možná i online, ale to víte, hodně lidí to chce raději osobně,“ prohodí v rychlosti prodavačka, která nemá čas na dlouhé vyprávění a už přijímá další zájemce o sestavení kuchyně na míru. Velkému náporu čelí také vánoční dekorace, u kterých se tlačí houf zákazníků, který vybírá balicí papíry a vánoční svíčky.

Lžíce, karta či taška

Počet zákazníků hlídá každý po svém, kreativitě se meze nekladou. Ke košíkům v supermarketech přibyly kromě nazouvacích lžic nákupní tašky či třeba očíslované kartičky. „Když vypotřebujeme kartičky, tak to zastavíme a lidi musí čekat venku,“ reaguje pro Lidovky.cz asistentka prodeje Ivana.

Některé obchody si však s nařízením přespříliš hlavu nelámou. „Jednou za hodinu já nebo někdo z kolegů spočítáme, kolik je na prodejně zákazníků, pokud je to plus minus 70, další příchozí už nepouštíme,“ sdělila pro Lidovky.cz manažerka prodejny H&M v pražském obchodním centru Anděl.

Kadeřnictví mají objednávky na týdny dopředu. Lidé stáli i několikahodinové fronty

Naopak některé větší prodejny se na počítání připravily lépe a zákazníky hlídají pomocí automatických čidel. „Mám tady tenhle přístroj, pokud napočítá 126, zavřu dveře a nikoho dalšího nepustím,“ popsal pro reportérku serveru Lidovky.cz zaměstnanec bezpečnostní služby u vchodu do prodejny s oblečením Zara Na Příkopě. 

„Zákazníky počítáme elektronicky, jinak by to ani nešlo,“ říká také Veronika z prodejny IKEA. Uvnitř pak zaměstnanci hlídají rozestupy a roušky.

Fronty místo u kas před prodejnou

Omezený počet zákazníků v prodejně se však ukázal jako problém především pro malé provozovny, kam se „vejdou“ jen desítky lidí. Už během prvního dne byly na pokraji svých kapacit a fronty se místo u kas tvořily před vstupem. „Je to nepříjemné, snažím se něco si vybrat, ale lidé se na mě přes výlohu nervózně koukají, ať si pospíším,“ svěřila se Marcela, zákaznice obchodu Calzedonia v pražském obchodním centru Quadrio.

O to více se pak prodejci obávají právě nadcházejícího víkendu. „Už to, co je tady dneska, připomíná běžný víkendový provoz. Sobota a neděle budou šílené,“ říká asistentka prodejny s oblečením. A potvrdila to i asistentka prodejny s obuví CCC Ivana: „O víkendu počítáme s tím, že lidé budou čekat před prodejnou,“ říká.

Zapálení zákazníci se tak musí připravit na desítky minut strávených v mrazivých teplotách či v rizikovějších prostorách uzavřených obchodních center. Už ve čtvrtek se ale kromě menších obchodů s oděvy a obuví fronty tvořily především před prodejnami se šperky, hodinářstvími či kadeřnictvími.

Do obchodů navíc lákají slevy, s jejichž lety zavedeným harmonogramem zamíchal covid. Akční nabídky, které přichází typicky až po Vánocích, jsou ve většině obchodů už nyní. Narušen byl letos také systém, kdy obvykle obchody měnily kolekce. „Kolekce je letos o něco slabší, nemáme všechno, na co se zákazníci ptají, na předvánoční prodej jsme ale připraveni dobře,“ sdělila asistentka prodejny Zara Na Příkopě Martina Nesvadbová. Podle řetězců, jako je například H&M či C&A, je však stejně jako v loňských letech zimní kolekce kompletní a díky prodeji přes e-shop nezbyl ani velký přebytek podzimního zboží.

Otevření kamenných prodejen vytrhlo trn z paty také doručovacím společnostem, které se během předvánočního náporu, letos posíleného covidovým zájmem o online nákupy, musely uchýlit k omezení denního limitu příjmu zásilek.