Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálnice D5 se u Plzně vzedmula a popraskala. Oprava možná začne v sobotu

Ekonomika

  18:03
BLATNICE (Plzeňsko) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne zřejmě už v sobotu s opravou vzduté části D5 z Plzně na Rozvadov. Nerovnosti nebude provizorně brousit, jak původně předpokládalo, ale hned provede komplexní opravu.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla by se mělo s opravou začít nejspíš v sobotu. foto: Ladislav Němec, MAFRA

V průběhu pátku by se měla převést veškerá doprava na druhou polovinu dálnice ve směru od Rozvadova na Plzeň, kde bude jeden pruh pro cestu do Německa a druhý pro směr na Prahu. Informoval o tom mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Doprava by se měla v průběhu pátku přenést na druhou stranu dálnice.
Vzedmutý povrch komplikuje provoz na dálnici D5.

„Předpokládám, že v horizontu desítek hodin, v ideálním případě zítra (v sobotu), bychom začali s definitivní opravou,“ uvedl. ŘSD vybírá dodavatele opravy, což zákon o veřejných zakázkách v těchto mimořádných případech umožňuje. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude vozovka opravená do několika dnů.

Dálnici D5 uzavřela srážka autobusu s dvěma vozy. V autobuse byl zaklíněn spolujezdec

Dělníci rozbijí betonové desky a podle to, co bude pod nimi, si stavitelská firma ověří odhad příčiny. „Jsme si prakticky jisti, že příčinou jsou přívalové deště,“ uvedl Rýdl. Teprve po zvednutí desek stavbaři uvidí, zda je pod nimi výduť nebo nějaký materiál navíc a podle toho rozhodnou o rozsahu opravy. Podobné riziko hrozí podle Rýdla na všech betonových dálnicích, nejen v ČR.

Voda protekla mezi beton a v horku se vzedmulo podloží

Pro rekonstrukce už ŘSD používá desky s kluznými trny, které vzájemnému pohybu desek zabraňují. „Použijeme je i při této rekonstrukci,“ dodal Rýdl. Místem se nyní projíždí jedním pruhem omezenou rychlostí. Vozovka na 98. až 99. kilometru dálnice D5 z Plzně na Rozvadov se vzdula a popraskala ve čtvrtek kolem 17:30. Voda zřejmě protekla mezi betonové desky a při současném horku se vzedmulo podloží.

Auta místem projíždějí jedním pruhem, dramatické fronty se netvoří, řekl Rýdl. Podle informací řidičů nejsou na místě žádné problémy. Rychlost je značkami omezená na 60 km/h. Uzavřený je levý, tedy rychlý jízdní pruh, a odstavný pruh, kde je vzedmutí největší. Doprava je svedena do pravého pruhu. Ve směru od Rozvadova na Prahu vozovka poškozená není.

Vzedmutí povrchu vozovky se na dálnici D5 objevilo už v červenci 2010 a o dva roky později. Bylo to poblíž Benešovic na Tachovsku, zhruba 20 kilometrů od nynějšího poškození.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...