Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rubl je ’poněkud podhodnocený’, zní z Ruska. Je na historickém dně

Ekonomika

  17:30
MOSKVA - Ruský rubl je pod tlakem ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Ve čtvrtek spadl na nové historické dno, klesl o víc než dvě procenta a jeho kurz tak poprvé prolomil hranici 46 rublů za dolar.

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny foto: Shutterstock

Ruská centrální banka ve středu rozhodla omezit podporu domácí měny. Viceguvernérka banky Xenie Judajevová následně prohlásila, že rubl je nyní „poněkud podhodnocený“.

Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Centrální banka v posledních týdnech v rámci podpory rublu prodávala až 2,5 miliardy dolarů denně. Ve středu však oznámila, že si stanovila maximální limit pro intervence na devizovém trhu ve výši pouhých 350 milionů dolarů denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle viceguvernérky Judajevové výpočty centrální banky ukazují, že rubl je i po zohlednění poklesu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku poněkud podhodnocený. „Spekulanti ho stlačili příliš hluboko,“ prohlásila Judajevová.

Upozornila, že centrální banka sice poskytla kurzu domácí měny větší volnost, ale nadále si vyhrazuje právo pokračovat v intervencích s cílem zajistit finanční stabilitu.

Ohrozí rubl i Putina?

Za celý říjen centrální banka na podporu rublu vynaložila přes 29 miliard dolarů. To představuje největší měsíční objem intervencí od roku 2009.

Prudký pokles rublu by mohl mít negativní politické důsledky pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který si zatím v Rusku navzdory západním sankcím udržuje vysokou popularitu.

Stabilita domácí měny doposud patřila mezi významné úspěchy Putinovy čtrnáctileté vlády. Rusko stále vzpomíná na katastrofální hyperinflaci a pád rublu v devadesátých letech.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat