Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Rubl strmě padá, nikdy v historii nebyl vůči dolaru slabší. Ruská burza neotevře

ilustrační snímek foto: Reuters

Ruský rubl klesl kvůli ohlášeným západním ekonomickým sankcím proti Rusku o téměř 30 procent a je vůči americkému dolaru na historických minimech. Ruská centrální banka i kvůli tomu zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 procent a ruská akciová burza nakonec v pondělí ani neotevře. Kreml ohlásil, že chystá odvetu za západní sankce, které paralyzovaly ruskou leteckou dopravu.
  8:20aktualizováno  13:37

Ruská měnová autorita se rozhodla, že v pondělí akciovou burze vůbec neotevře. Chce tak  po zavedení tvrdých západních sankcí zabránit dalším škodám, které přivodily kolaps rublu a ochromily ruskou ekonomiku.  Obchodovat se nebude ani na trhu s finančními deriváty. 

Moskevská burza zahájila obchodování na devizovém a peněžním trhu v pondělí v 10:00 moskevského času (08:00 SEČ), tedy o tři hodiny později než obvykle. Kurz rublu už ráno oslabil zhruba o 30 procent a dolar se prodával až za 119 rublů. Během dopoledních hodin se část ztrát podařilo smazat. 

Rubl se v pondělí propadl na historické minimum hlavně kvůli protiruským sankcím ze Západu, mezi kterými dominuje třeba i odpojení vybraných ruských bank od globálního systému SWIFT. Ten je totiž klíčový pro mezinárodní finanční transakce.

Ruská centrální banka potvrdila, že nařídila makléřům pozastavit provádění všech příkazů od zahraničních právnických a fyzických osob k prodeji ruských cenných papírů.

„V Moskvě už stačila ruská centrální banka zakázat cizincům prodávat akcie ruských firem. Jedná se o opatření, jež Rusku umožňuje přibrzdit houfný odliv kapitálu ze země, který se dnes obecně očekává právě v důsledku víkendových finančních sankcí Západu,“ okomentoval situaci analytik Lukáš Kovanda. 

Centrální banka také oznámila, že uvolní 733 miliard rublů z rezerv místních bank tím, že uvolní kapitálovou rezervu vytvořenou na nezajištěné spotřebitelské úvěry a hypotéky.

„Úřady v Rusku mají v úmyslu zabránit výprodejům ruských cenných papírů. Chtějí předejít panice na trzích. Pro Rusko je tento krok z dlouhodobého hlediska určitě škodlivý, vzhledem ale k riziku ohledně ještě drastičtějšího kolapsu rublu to ale je pro ruské úřady nyní přijatelnější,“ uvedl pro agenturu Bloomberg stratég společnosti Commerzbank Ulrich Leuchtmann. 

Podle portálu BBC Rusové čekají dlouhé fronty před bankami v obavách, že jim přestanou fungovat bankovní karty nebo že bude stanoven limit na množství hotovosti, kterou si budou moci vybrat.

Americký dolar proti rublu naopak jasně vede. Posiluje vůči ostatním měnám a potvrzují to i slova odborníků. „Americký dolar je král, nabízí dostupnost a vlastnosti momentálně jasně bezpečného přístavu,“ řekl pro Bloomberg měnový stratég Rodrigo Catril z australské bankovní společnosti National Australia Bank. 

Zareagovala i centrální banka

Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 procent. Spolu s ministerstvem financí také nařídila firmám zaměřeným na vývoz, aby vzhledem k propadu kurzu rublu na nové minimum prodaly 80 procent svých příjmů v cizích měnách.

„Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku se drasticky změnily,“ uvedla centrální banka. „Zvýšení základní sazby zajistí zvýšení depozitních sazeb na úroveň potřebnou ke kompenzaci zvýšených devalvačních a inflačních rizik. To je nutné k podpoře finanční a cenové stability a k ochraně úspor občanů před znehodnocením.“

Centrální banka oznámila už v neděli řadu opatření na podporu domácích trhů s cílem zvládnout šířící se dopady tvrdých západních sankcí. Ty jsou odvetou za invazi Moskvy na Ukrajinu. Zvýšila také škálu cenných papírů, které lze použít jako záruku pro získání půjčky a nařídila účastníkům trhu, aby odmítli nabídky zahraničních klientů na prodej ruských cenných papírů, uvedla agentura Reuters.

Rusové vybírají už i dolary

Lidé v Rusku se po propadu kurzu rublu snaží z bankomatů vybírat americké dolary, před bankami se už od neděle tvoří dlouhé fronty. Západní sankce mezitím poslaly rubl k dolaru na rekordní minimum, upozornil ve své zprávě server Business Insider. Kurz rublu dnes ráno oslabil téměř o 30 procent a dolar se prodával až za 119 rublů.

Rusové se také obávají, že jejich platební karty mohou přestat fungovat a že banky mohou omezit výběry hotovosti. „Od čtvrtka všichni běhají od bankomatu k bankomatu, aby si vybrali hotovost. Někteří mají štěstí, jiní ne,“ řekl jeden z obyvatel Petrohradu.

Rubl podle expertů bude pod značným tlakem pravděpodobně i nadále.

Kryptoburza Binance Ukrajině nevyhoví

Společnost Binance, která provozuje největší kryptoměnovou burzu na světě, neplánuje jednostranně zmrazit uživatelské účty v Rusku, jak ji o to dříve požádala Ukrajina.

„Nehodláme jednostranně zmrazit účty milionů nevinných uživatelů. Kryptoměny měly lidem po celém světě poskytnout větší finanční svobodu,“ řekl zástupce společnosti.

Autoři: ,