Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Torzo zdí staré likérky jako výhoda. Díky ruině má nově postavený domek jedinečnou atmosféru

Mohou být krásné, stačí ruiny chytře začlenit do kompozice. Víkendový domek kousek od Orlických hor tak dostal jedinečnou atmosféru. Rekreační charakter ještě zesílil důraz na venkovní prostor a na jeho propojení s interiérem. Velkolepost se tak dostavila na poměrně malém pozemku a s malou stavbou, pár kroků od obchodů a restaurací v centru Vamberku. foto: PETER FABO

Doporučujeme
Kouzla architektury ukazuje rekonstrukce domku ve dvoře jen pár kroků od vamberského náměstí. I když to nebyl původní záměr, působí jako pomník minulosti kraje. Stojí už dva roky, nyní ale bojuje o letošní Českou cenu za architekturu.
  5:00

Původně zde byl domek, spíše sklad. Příliš malý na to, aby se z něj snadno dalo udělat víkendové bydlení. Za vysokým dřevěným plotem byly skryté ruiny bývalé likérky. Plán byl poměrně prostý: když se ukázalo, že na opravu ruiny nejsou peníze, měl se domek zbořit a uvolnit místo moderní dřevostavbě.

Architekt Martin Kožnar ale domek bořit nechtěl. „Přišlo mi to škoda bourat, vnímal jsem, že ta masivní materie domu s klenbami a pultovou střechou je krásná,“ vysvětluje.

Navrhl proto zvednutí střechy, aby se vytvořil podkrovní prostor pro spaní, a pohrál si s dispozicí, aby se dovnitř všechno vešlo.

Cílem pak bylo kombinovat drobné detaily, aby se zachovalo co nejvíce starého a propojilo se to s novým – reprezentovaným hlavně prosklenými plochami a dřevem.

Také ruiny chtěl využít a z nevýhody udělat výhodu. Domek se k nim otevřel velkým „spacím“ oknem. Až v průběhu realizace, když se odstranil plot oddělující pozemek kolem domku, se ukázalo, jak skvělé to bylo rozhodnutí.

Torzo zdí staré likérky se místo skrývání naplno odhalilo. Dalším krokem byla terasa, která je přímo nad zbytky základů. Situace tak připomíná místa s antickými vykopávkami, kde se dává nahlédnout na stopy dávných časů.

Autor:
Témata: zřícenina

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...