Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko bude vyrábět moderní Kalašnikovy

Ekonomika

  13:03
MOSKVA - Zbrojovka v povolžském Iževsku poprvé představila nový model samopalu Kalašnikov, který se díky své spolehlivosti a odolnosti stal legendou mezi automatickými zbraněmi.

Medveděv a nový samopal Kalašnikov AK 12

Kalašnikov páté generace s označením AK-12 prochází testem ostrých střeleb a má přinést oživení do upadajícího odbytu ruské zbrojovky.

Automaty Kalašnikov se v Iževsku vyrábějí od roku 1949. Jejich tvůrcem byl dnes už třiadevadesátiletý Michail Kalašnikov, který je majitelem 35
mezinárodně uznávaných patentů.

K nejslavnějším typům patří modely AK-74 a AK-105, sám konstruktér si ale prý nejvíc považuje původních vzorů z 50. let minulého století.

ČTĚTE TAKÉ:

Kalašnikovova zbraň je sice poměrně těžká a není příliš přesná, ale bývá
označována za prakticky nezničitelnou.

Podle odhadů byla vyrobena v počtu kolem 100 milionů exemplářů a je bezmála povinnou výbavou armád rozvojových zemí, povstaleckých a revolučních hnutí, ale i band lupičů a teroristů.

Ruský premiér Medveděv a nový samopal Kalašnikov.

Nový model podle iževských expertů nic neztratil na jednoduchosti v obsluze a spolehlivosti v palbě, robustní zůstává i jeho konstrukce.

AK-12

Nový model prochází testem ostrých střeleb. Připravováno je dvacet různých variant pro munici od 5,45 do 7,62 milimetru.

Oproti původní verzi bude mít objemnější zásobník, přesnější optiku a bohatou elektronickou výbavu.

Na rozdíl od předchůdců bude ale existovat ve dvaceti různých verzích, má mít objemnější zásobník a vybaven bude pro munici ráže od 5,45 do 7,62 milimetrů.

Podstatně se zlepšilo ovládání, zaměřování cíle i elektronická výbava
včetně optiky. Pohodlně z něj prý budou střílet i leváci. Samopal má přesto nejasnou budoucnost, protože hlavní odběratel - ruská armáda - o něj moc nestojí.

Loni v září ozbrojené síly vůbec poprvé odmítly nákup těchto zbraní pro své motostřelecké jednotky s odůvodněním, že samopal je zastaralý a neodpovídá potřebám.

Původní model Kalašnikov, ilustrační foto

Armádní sklady jsou prý zavaleny miliony samopalů tohoto typu ještě ze sovětských dob a pořizovat nové podle nákupčích ministerstva obrany nemá žádný smysl.

Autoři: ,