Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Putin uvalil sankce na 31 firem, seznam neupřesňuje konkrétní podobu postihu

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom již nepůsobí. Další ruské sankce směřovaly na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ve středu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na seznam sankcionovaných subjektů zveřejněný ruskou vládou. Na něm je celkem 31 podniků.
  22:31

Podle agentury Interfax seznam zahrnuje společnost EuRoPol Gaz, firmu Gazprom Germania a 29 jejích divizí z různých zemí, například Francie, Švýcarska, Bulharska či Británie. Společnost Gazprom Germania a její divize se zabývají skladováním a distribucí ruského plynu.

Seznam neupřesňuje podobu uvalených sankcí. Dekret ruského prezidenta Vladimira Putina ze začátku května každopádně stanoví, že žádný ruský subjekt nesmí se sankcionovanými podniky uzavírat dohody ani plnit své závazky plynoucí z dohod, které s nimi uzavřel již dříve. Dekret výslovně zakazuje dodávky výrobků a surovin sankcionovaným subjektům, uvedla agentura Reuters.

Ruský Gazprom začátkem dubna oznámil, že se z Německa stahuje a že ukončil účast v německé divizi společnosti. Rozhodnutí nezdůvodnil. Německo následně uvedlo, že správcem společnosti Gazprom Germania se stane spolková agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA).

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Současně má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.

Německo se připravuje na možné přerušení toku ruského plynu

Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Plynovod, který obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, ve středu opět fungoval v obráceném režimu. Dodávky z Německa do Polska však byly mírně nižší než v úterý.

Zatím není jasné, jaký vliv by ruské sankce mohly mít na dodávky plynu do Evropy. Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že oznámení o sankcích zkoumá, ale nemá k dispozici žádné podrobnosti. Německé úřady již podle ministerstva pracují na potřebných preventivních opatřeních a připravují se na nejrůznější scénáře vývoje.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat