Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Podvolili se už Maďaři, Němci či Italové. Účtů u Gazprombank pro platby za ruskou ropu přibývá

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Pár desítek hodin po odstřižení Polska a Bulharska od ruského plynu to vypadá, že spor o způsob platby je u konce. Poté, co ve středu anonymní zdroj agentury Bloomberg zmínil deset nově otevřených účtů u Gazprombank, objevují se už jména konkrétních západních odběratelů, kteří na ruské podmínky přistoupili.
  9:40

Jedním z nich je Maďarsko, potvrdil americké televizi CNN tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko podle něj nemá alternativní možnosti, jak si zajistit energetické zdroje nebo trasy, které by zemi umožnily v nejbližších letech ukončit dovoz z Ruska. Szijjártó již dříve uváděl, že jeho země nepodpoří žádnou podobu evropských sankcí, která by se týkala ruské ropy a plynu.

„Z Ruska pochází 85 procent našich dodávek plynu a 65 procent našich dodávek ropy. Proč? Protože to určuje infrastruktura. Není to legrace, my jsme si tuhle situaci nevybrali,“ poznamenal Szijjártó. Od ruské invaze na Ukrajinu země Evropské unie v několika etapách zpřísnily své sankce vůči Moskvě, nyní diskutují o zákazu dovozu energetických surovin. Maďarsko patří mezi těch několik států unie, které se proti podobnému kroku stavějí, hlavně s ohledem na podobu vlastní energetiky a ekonomiky.

Ruský prezident Vladimir Putin po začátku bojů a ostré západní reakci na ruskou agresi oznámil, že odběratelé z „nikoliv přátelských zemí“ budou za ruský plyn muset platit v rublech. V rámci tohoto platebního schématu si odběratelé surovin musí u banky Gazprombank, nad kterou má kontrolu Kreml, otevřít dva bankovní účty - devizový a rublový. Odběratelé za energie platí v dolarech nebo v eurech a Gazprombank poté částku převede na rublový účet.

Dalším odběratelem, který se přihlásil k novému způsobu placení je německý Uniper. „Plánem je provádět naše platby v eurech na účet v Rusku,“ řekl mluvčí. Uniper patří mezi největší kupce ruského plynu v Evropě, má významné aktivity v Rusku a patří mezi pět evropských energetických firem, které investovaly do plynovodu Nord Stream 2.

Uniper již ve středu uvedl, že navzdory zastavení dodávek do Polska a Bulharska považuje toky ruského plynu do Německa prozatím za bezpečné.

Dalším, kdo se podle Bloombergu chystá na otevření účtů u Gazprombank, je italský energetický gigant Eni.

Vyjádřilo se už i Řecko

Řecký ministr energetiky Kostas Skrekas pak řecké rozhlasové stanici Skai řekl, že Atény plánují příští měsíc zaplatit ruské plynárenské společnosti Gazprom tak, aby neporušilo sankce EU vůči Rusku.

Řecko získává z Ruska více než 30 procent plynu, který potřebuje. Smlouva o dodávkách s Gazpromem mu končí v roce 2026. Řecká plynárenská společnost DEPA má uhradit Gazpromu fakturu za dubnové dodávky plynu do 25. května.

Mluvčí řecké vlády Jannis Ikonomu prohlásil, že převod na rubly je jen technickou záležitostí. „Platili jsme v eurech a budeme platit v eurech. Jak se budou přepočítávat na rubly, to je otázka, která se vyjasní.“

Navzdory sankcím Rusko od začátku války na Ukrajině příjmy z prodeje ropy, plynu a uhlí do EU zdvojnásobilo, uvádí finská organizace. Moskva i přes nižší odběr vydělává na růstu cen.

Autoři: ,