Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zboží pod sankcemi jde do Ruska přes postsovětské republiky, zjistila analýza

Prodejna domácích spotřebičů v ruském Petrohradě (14. července 2022) foto: Profimedia.cz

Zboží nacházející se na sankčních seznamech USA a EU zřejmě ve velkém množství proudí do Ruska přes postsovětské republiky. Ukazuje to analýza údajů o zahraničním obchodě, kterou zveřejnil deník The Wall Street Journal. Ukazuje prudké zvýšení dovozu západního zboží do Arménie, Gruzie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu a výrazný nárůst exportu z těchto zemí do Ruska.
  21:26

Údaje OSN o mezinárodním obchodě ukazují, že import zboží z USA a Evropské unie do pětice postsovětských republik se loni meziročně zvýšil o 60 procent na 24 miliard dolarů (522 miliard korun). Export z těchto zemí do Ruska se pak meziročně zvýšil o zhruba 50 procent na 15 miliard dolarů (326 miliard korun).

Podle deníku dílčí údaje ukazují, že výrazný růst zaznamenalo spotřební zboží, které může mít užití i ve vojenském odvětví. Deník poukazuje na to, že například vývoz integrovaných obvodů z USA do Arménie se meziročně zvýšil několikanásobně. Silný růst je patrný i u polovodičů. Jedná se přitom o klíčovou elektronickou součástku, která je zapotřebí i při výrobě zbraní či armádních zařízení.

EK předložila návrh dalších ruských sankcí, zaměří se na obcházení opatření

Deník poukazuje také na řadu ruských firem, které dovoz zakázaného unijního a amerického zboží přes státy ve Střední Asii veřejně nabízejí.

Mluvčí arménské vlády deníku sdělil, že země není zapojená do obcházení amerických či unijních sankcí. Podle něj Arménie zpřísnila celní kontroly a o záležitosti jednala s Washingtonem. Zástupci dalších zemí informaci deníku nekomentovali.

„Je podezřelé, že se najednou vývoz tohoto zboží do Střední Asie a na Kavkaz zvýšil, když se zpřísnily sankce,“ řekla analytička Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Beata Javorciková. Podle propočtů banky reexport západního zboží z postsovětských republik do Ruska představoval zhruba pět procent zaznamenaného poklesu vývozu z USA a EU do Ruska po jeho invazi na Ukrajinu.

U některých druhů zboží však tento reexport byl vyšší než pokles přímých prodejů ze západních zemí, upozorňuje The Wall Street Journal. Další země, přes které Rusko získává sankcionované zboží, jsou podle EBRD Čína a Turecko.

Evropská komise chce zpřísnit dohled nad dodržováním svých sankcí a více potírat jejich obcházení. Unijní diplomat David O’Sullivan, který má tuto oblast na starost, řekl, že chce o záležitosti se zeměmi ve Střední Asii jednat. Podle něj by Brusel mohl zavést omezení na export do těchto států, pokud by neudělaly kroky směřující k vymáhání sankcí.

Autoři: ,