Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ruská vláda zakázala vývozcům akceptovat cenový strop na ruskou ropu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Ruská vláda v pondělí zakázala domácím vývozcům ropy a celním orgánům akceptovat cenový strop, který západní země na ruskou ropu zavedly. Opatření by mělo pomoci prosazovat prosincový dekret ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten od 1. února na dobu pěti měsíců zakazuje vyvážet ruskou ropu a ropné produkty do zemí, které cenový strop uplatňují, uvedla agentura Reuters.
  6:36

Putinův dekret je reakcí na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropské unie a Austrálie, které loni od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů (asi 1300 Kč) za barel ruské ropy přepravované po moři.

V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu.

Nařízení ruské vlády zakazuje firmám i jednotlivcům začleňovat mechanismus cenového stropu do jejich kontraktů. Zároveň jim nařizuje jakékoliv pokusy o uplatnění mechanismu hlásit celním orgánům a ministerstvu energetiky.Celní orgány pak podle nařízení musejí zamezovat tomu, aby v případě použití tohoto mechanismu zboží opustilo Rusko, píše Reuters.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat