Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Koho by zasáhl výpadek plynu? Omezení dodávek z Ruska mohou nejvíc pocítit Finsko či Bulharsko


Plynovod Jamal společnosti Gazprom je dlouhý přes čtyři tisíce kilometrů, dopravuje zemní plyn vytěžený na ruském poloostrově Jamal do Německa. Na snímku z roku 2019 plynové pole Bovanenkovo na Jamalu. | foto: Profimedia.cz

Premium
Bylo by to kruté, ale Evropa by to zvládla. V tomto duchu vyznívá závěr ojedinělé studie, zátěžového „stress“ testu, který si Evropská komise v roce 2014 nechala zpracovat ohledně toho, zda a za jakých okolností by kontinent zvládl zimní výpadek dodávek plynu z Ruska. Nynější krize a demonstrace ruské vojenské síly u ukrajinských hranic potvrzuje, že rizika, na něž se Evropa chystala již před lety, jsou aktuální.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Z testů též vyšlo, že Česko by nepatřilo do množiny nejpostiženějších zemí, ale i tak by nás plynová nouze vážně zasáhla a ovlivnila.

Zátěžový test tehdy zmapoval situaci a možnosti krizové distribuce plynu mezi členskými i nečlenskými státy EU v případě, že by Rusko – jehož plyn tvoří více než třetinu evropské spotřeby Evropy –, uzavřelo na zimu jako nejvytíženější plynové období své dodávky. Největší nouze by nastala v zemích, jež mají ztížený přístup k alternativním zdrojům plynu.

Putin byl nejprve proreformní, pak se projevily vlastnosti důstojníka KGB, vzpomíná ruský expremiér Kasjanov

Jde zejména o Finsko, státy v Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, ale i Polsko. Nynější hrozba vpádu Ruska na Ukrajinu, přes jejíž území vedou plynovody zásobující značnou část Evropy, je už několikátým svárem v tomto regionu, jenž ohrožuje dodávky zemního plynu, tedy i tepla do evropských domácností a zásobování průmyslu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat