Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Družby k nám teď ropa neteče. Jedná se o cenách

Ekonomika

  15:06
PRAHA - Ropa teče v současné době do Česka jen západním ropovodem IKL, kvůli sporům o cenu s ruskými dodavateli není využíván ropovod Družba. Potvrdil to mluvčí hlavního tuzemského obchodníka s ropou Unipetrol Mikuláš Duda. Dodávky budou vedeny přes IKL i v příštích týdnech, dokud obchodníci nedospějí k dohodě. O zastavení dodávek ropovodem Družba informovaly Hospodářské noviny.

Družba. foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

Podle Dudy by Unipetrol z finančních důvodů preferoval využití Družby, ale výsledek jednání o nových cenách není jistý. "Těžko odhadovat, kdy bude situace vyřešena," řekl. "Jakmile dojde ke shodě ohledně obchodních podmínek, budou dodávky přes ropovod Družba obnoveny," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Unipetrol má podle Dudy nasmlouvanou většinu požadovaného množství ropy na červen. Cenu dodávek nesdělil. Zřejmě však nejsou levnější než by byly podle dřívějších podmínek u ropovodu Družba.

Družba se bude dál používat

Zdroj z ropného sektoru odmítá, že by Družba neměla být v budoucnu využívána. "Družba se bude dál používat. Teď jde o to, aby se Unipetrol dohodl s ruskou stranou," uvedl. Rusy podle něj údržba Družby stojí peníze a mají zájem na dalším využití ropovodu.

"Dodávky ropy do České republiky jsou v požadované výši, nedostatek ropy nehrozí. Současně se však ve druhém čtvrtletí změnilo schéma exportů z Ruska, na což jsme museli reagovat změnou našich plánů. Z obchodních důvodů jsme se rozhodli pro květen a červen využít alternativní cesty pro dodávku ropy přes italský přístav Terst," uvedl Duda.

Dodávky z Družby se snížily už v dubnu

Problémy se snížením dodávek ropovodem Družba začaly v dubnu. Rusům se pro dopravu ropy otevřely nové cesty, a chtějí tak za surovinu do Česka vyjednat vyšší ceny.

Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu, letos by poprvé mohl tvořit většinu importu. Podle odborníků má IKL kapacitu, která dodávky ropovodem Družba plně nahradí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Česká rafinérská, která provozuje dvě největší rafinerie v Česku, v loňském roce snížila celkový objem zpracované ropy na 6,7 milionu tun. Předloni rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou zpracovaly přes 7,3 milionu tun. Unipetrol je hlavní akcionářem České rafinérské.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat