Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusku chybí milionáři, miliardářů má dost

Ekonomika

  14:08
MOSKVA - Rusko má sice rekordní počet dolarových miliardářů, ale nedostává se mu "obyčejných" milionářů, kteří by kompenzovali zápory vysoké koncentrace obrovského bohatství. Paradoxní poznatek vyplývá ze zprávy americké firmy Boston Consulting Group (BCG), o níž dnes informovala ruská média.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Rusko počtem superboháčů podle BCG patří do vedoucí pětice zemí světa: v zemi žije 561 rodin disponujících majetkem větším než 100 milionů dolarů a vyšší čísla vykazují jen USA (2692 miliardářských domácností), Německo (839), Saúdská Arábie (826) a Británie (738). Ostatní země - Itálie, Kanada, Francie, Švýcarsko a dokonce i Čína - v tomto ukazateli na Rusko ztrácejí.

O třetinu více než loni

Dolarových miliardářů se časopis Forbes ve svém ruském vydání letos dopočítal o třetinu více než loni (101 oproti 62), přičemž majetek stovky nejbohatších Rusů se během roku zvětšil z 297 na 432 miliard dolarů (z asi 4,97 na 7,2 bilionu korun podle tehdejšího kurzu).

Avšak v počtu domácností disponujících aktivy přes milion dolarů (bez započítání neinvestičních nemovitostí) se Rusko nedostalo ani do první patnáctky světového žebříčku. Ten vede USA s 5,2 milionu rodin a uzavírá Španělsko se 150.000 "milionářskými" rodinami.

Podobně Rusko propadlo i podílem milionářům v populaci: světová jednička Singapur se může chlubit, že milionáři tvoří 15,5 procenta populace. Následují Švýcarsko (9,9 procenta), USA (4,5), Izrael (3,4) a Británie (2,2 procenta). V Rusku je milionářských domácností nejspíše méně než jedno procento.

Ruské bohatství má navíc i podle jiných výzkumů tu zvláštnost, že se soustřeďuje především v hlavním městě. Výhodou se sice mohou jevit relativně menší sociální nerovnosti v regionech, ale ty jsou na druhé straně zbaveny obvyklých výhod z výskytu boháčů v podobě rozvoje trhu a technologií.

Bostonské poznatky nejsou pro ruské badatele novinkou. "Rusko je skutečně unikátní tím, že 70-80 procent bohatství země je v rukou dvou až 2,5 procenta populace," řekl Alexandr Rubinštejn z Ruské akademie věd listu Kommersant. Situace však podle něj nehrozí komplikacemi pro politickou stabilitu v zemi, pokud miliardáři nebudou svým bohatstvím příliš dráždit.

Relativní nedostatek milionářů pak považuje za "zcela normální v tak chudé zemi, jako je Rusko".

Ruští milionáři se od miliardářů podle experta Vjačeslava Bobkova liší tím, že to jsou obvykle přičinliví podnikatelé, kteří si dokázali poradit v tvrdé konkurenci, zatímco miliardáři se v značné míře jen přiživují na nerostném bohatství země a monopolech, nevztahují se na ně běžná pravidla hry a jsou více odtrženi od celkového rozvoje Ruska.

Autoři: ,