Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský plyn bude proudit do Číny. Moskva stvrdila spojenectví s Pekingem

Vladimír Putin

  11:45
MOSKVA - Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Podpis kontraktu byl klíčovým bode návštěvy čínského premiéra v hlavním městě Ruska.

Stavba plynovodu (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Čína tuto návštěvu považuje za milník. Premiér Číny se vydal do Moskvy prohloubit vzájemné vztahy obou zemí, které posílilo napětí mezi Ruskem a Západem. Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang má v pondělí na programu jednat se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Mluvit budou o vzájemné spolupráci, a to například v oblasti hospodářského rozvoje, obchodu, investic a energetiky.

V úterý se pak čínský premiér setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

PSALI JSME:

Obě země by podle ruského ministerstva zahraničí měly podepsat několik mezivládních dohod, včetně smlouvy týkající se exportu ruského plynu do Číny. Ruský Gazprom v květnu uzavřel přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu na čínský trh v objemu 38 miliard metrů krychlových ročně.

V pátek nicméně Gazprom upozornil, že ještě nebyla podepsána příslušná mezivládní smlouva.

Náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kchuo-pching označil premiérovu návštěvu Moskvy za „milník“ ve vzájemných vztazích mezi Čínou a Ruskem. Moskva se snaží posilovat spolupráci s Čínou, protože její vztahy se Západem se výrazně zhoršily v důsledku ukrajinské krize.

Autoři: ,