Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Počkáme na data a pak můžeme znovu zvednout sazby, avizoval Rusnok

Na červnovém zasedání bankovní rady se současný guvernér Jiří Rusnok rozloučí s funkcí. foto: Profimedia.cz

Zvýšení úrokových sazeb na posledním zasedání bankovní rady ČNB pod jeho vedením nevyloučil guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Definitivní rozhodnutí podle něj vyplyne z čerstvých dat, které bude mít rada k dispozici.
  12:48

„Aktualizace ukáže, zda se potvrzuje stávající prognóza. Pokud by se potvrzovala, tak ta pravděpodobnost růstu sazeb je vysoká,“ uvedl Rusnok v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ČT.

V květnu zvedla ČNB základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta, což je nejvíce od roku 1999. Růstem sazeb se snaží bojovat s inflací, která je nejvyšší za posledních třicet let.

Zároveň však vysoké úrokové sazby tlumí ekonomickou aktivitu. Část ekonomů a především zástupců firem proti dalšímu zvyšování úroků protestuje a považuje ho za kontraproduktivní. Podobný názor zastává i budoucí guvernér centrální banky Aleš Michl, který se funkce ujme po Rusnokovi od července.

Michl také po svém jmenování na Hradě avizoval, že v červenci začne prosazovat stabilitu sazeb. I proto analytici očekávají, že bankovní rada ČNB ve starém složení bude chtít ještě prosadit poslední razantní navýšení.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat