Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusnok smetl ze stolu Kalouskovy změny ve druhém pilíři

Ekonomika

  13:51
PRAHA - Vláda Jiřího Rusnoka odmítla novelu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), která má umožnit lidem z druhého penzijního pilíře po pěti letech vystoupit, a spoření ve fondech tím zatraktivnit. Podle premiéra Rusnoka vláda považuje takovou změnu za nesystémovou.

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. foto: Lidové noviny

Proti novele se již dříve postavila ČSSD. Podle analytiků by ale norma mohla zvýšit dosud malý zájem lidí o tuto formu důchodového spoření. O návrhu rozhodne parlament.

Vláda bez důvěry

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka zatím nezískala důvěru poslanecké sněmovky. Premiér oznámil, že programové prohlášení jeho kabinet schválí v pátek ráno a poté jej odešle do sněmovny se žádostí o svolání schůze, na níž se bude hlasovat o důvěře.

Zda však takový program najde mezi poslanci dostatečnou podporu, zatím není jasné. I proto se je bude Rusnok v příštích dnech ještě snažit přesvědčit.

"To jsou věci, které mají fungovat desítky let. Představa, že budeme upravovat legislativu sociálního zabezpečení formou poslaneckých pozměňovacích návrhů po půl roce fungování nové právní úpravy, je neskutečná," řekl novinářům Rusnok.

Dodal, že návrh by měl také negativní fiskální dopady. Podle Rusnoka záležitost vyžaduje širší analýzu a navrhovatelé by pro změnu měli hledat širší politickou podporu.

Kalousek v novele kromě možnosti vystoupit z druhého pilíře navrhl zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Lidé nad 40 let by měli dostat možnost zapojit se ještě celý příští rok.

Rusnok před třemi týdny uvedl, že postoj jeho vlády k těmto návrhům se bude opírat o logiku, že druhý pilíř reformy může být úspěšný jen tehdy, pokud zajistí, aby peníze v něm uložené byly skutečně využity na výplatu důchodů.

Rusnok: Je to rozfrcání státních financí

"Návrh na to, že si to někdo po pěti letech vybere, to je návrh na - promiňte mi to slovo - rozfrcání státních financí. To rozhodně podporovat nebudeme," uvedl začátkem července Rusnok, který byl sedm let prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti Kalouskovým úpravám se postavila i ČSSD. Návrh směřuje proti smyslu penzijní reformy, jak jej bývalý koaliční kabinet deklaroval, uvedl počátkem července stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Pro přijetí novely bude ovšem rozhodující stanovisko Sněmovny, kde současná vláda nemá podle dostupných informací zajištěnu většinu a kde je levice v menšině.

Nesplněná očekávání

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74 573 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že se do něj přihlásí do konce června asi půl milionu lidí.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!