Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruzyně je nejlepší letiště světa. Podle dopravců

Ekonomika

aktualizováno  10:28
PRAHA - Pražské ruzyňské letiště bude dnes vyhlášeno nejlepším letištěm na světě. Na zasedání Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) v Singapuru získá cenu Eagle Award, kterou IATA uděluje nejvýrazněji se rozvíjejícím světovým letištím.

Letiště Ruzyně foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Cena Eagle Award napomůže zejména dalšímu zviditelnění pražského letiště v očích světových leteckých společností. Do Prahy jich v současnosti létá 48, a provozují linky do 128 destinací po celém světě.

"Cena Eagle Award je vysokým uznáním pro letiště, která usilují o služby na té nejvyšší úrovni, efektivitu a trvalý rozvoj," uvedl předseda panelu odborníků Assad Kotaite.

Pražské letiště cenu získalo mimo jiné za zavedení samoodbavovacích kiosků nebo technologii Wheeltug pro pojíždění letadel po letišti prostřednictvím zabudovaných elektromotorů. Tu zavedla Ruzyně jako první na světě.

Hodnotitelé vzali v potaz i ekologické aktivity letiště. Například soutěž
Nejtišší dopravce motivuje letecké společnosti nejen k používání nových tišších letadel, ale také ke striktnímu dodržování kritérií letu, která jsou přesně měřitelná a pro životní prostředí méně náročná.

O BOLAVÉM MÍSTU LETIŠTĚ ČTĚTE ZDE

"Rozdíl pro aerolinky mezi Prahou, Varšavou, Berlínem, či Vídní není tak velký. Jsou geograficky blízko sebe. Jakékoliv zviditelnění je proto zásadní," řekl Lidovým novinám generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Letiště Praha je vůbec prvním letištěm v regionu střední a východní Evropy, které na prestižní cenu dosáhlo. Letos by mělo odbavit přes 12 milionů cestujících.

Více informací najdete v pondělních Lidových novinách

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat