Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RWE nebude stavět elektrárnu u Čelákovic

Ekonomika

  12:50
PRAHA - Lidé z okolí středočeských Čelákovic si mohou oddychnout. Nová paroplynová elektrárna v blízkosti města, proti níž lidé protestovali a sepisovali petice, aspoň zatím nevyroste.

Elektrické vedení foto: Shutterstock

Dvě energetické skupiny, německá RWE a švýcarský Alpiq, se rozhodly stavbu odložit. "Stavět elektrárnu nyní by byl ekonomický nesmysl. Tržní cena elektřiny je nízká, zatímco cena zemního plynu je příliš vysoká," uvedl předseda představenstva společnosti RWE Transgas Martin Herrmann.

ČTĚTE TAKÉ:

Není to jediný důvod pro odklad. Následkem vynuceného odstavení německé jaderné elektrárny Biblis se výrazně propadl zisk koncernu RWE. Vedení koncernu tudíž muselo seškrtat plánované investice do nových elektráren. Místo současných sedmi miliard eur ročně bude koncern moci v příštích letech investovat jen kolem čtyř miliard eur.

Martin Herrmann nicméně upozornil, že plány na elektrárnu u Čelákovic nepadá definitivně. "Nejpozději v roce 2018 bude projekt znovu posouzen a možná rozhodneme o zahájení výstavby," upozornil šéf RWE Transgas.

Zástupci skupin RWE a Alpiq informovali o záměru postavit poblíž elektrorozvodny Čechy-střed paroplynovou elektrárnu před dvěma lety. Zařízení mělo dodávat do sítě výkon 1000 megawattů, tedy stejně jako jeden blok jaderné elektrárny Temelín.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat