Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

RWE zdraží domácnostem plyn o 200 korun

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Společnost RWE tuzemským zákazníkům z řad domácností od června zvýší ceny zemního plynu v průměru o 9,5 procenta. Průměrná domácnost si měsíčně připlatí 200 Kč.

Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zdražení souvisí s výrazným růstem cen ropy v posledních šesti měsících.

"Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít," řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Čtěte také:

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn od RWE na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o 200 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí devět korun, uvedla společnost.

"V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí zákonitě, dnes a nebo později, projevit u všech obchodníků s touto komoditou. Současné ceny jsou neudržitelné," dodal Varcop.

Další dominantní prodejci plynu jako Pražská plynárenská či E.ON zatím ceny plynu pro druhé pololetí nezveřejnili. Společnost RWE je vázána dlouhodobými kontrakty, zatímco některé společnosti plyn nakupují na burze.

To jim v minulosti umožnilo nabízet zajímavé tarify, ale kvůli rostoucím cenám na spotových trzích by se tato výhoda mohla podle odborníků vytratit. Ve druhém čtvrtletí 2011 společnost RWE ceny plynu neměnila. Stejné ceny plynu, jako v prvním čtvrtletí, zachovaly také E.ON, ČEZ a Pražská plynárenská. RWE v Česku prodává plynu více než 2,3 milionu zákazníků.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!