Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ryanair ruší linku z Pardubic do Londýna. Kvůli problémům s letouny Boeing Max

Ekonomika

  17:52
PARDUBICE - Společnost Ryanair v pondělí oznámila, že zruší od července pravidelnou linku mezi Pardubicemi a Londýnem. Důvodem jsou problémy s letadly Boeing Max. Letiště se snaží vyjednat alespoň částečné zachování letů, uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA), která letiště v Pardubicích provozuje.

Letadla společnosti Ryanair foto: Reuters

„Lety do Londýna pro nás loni představovaly 40 000 cestujících ročně. Jak dlouho budou zrušeny, není jasné. V každém případě je to pro nás velice nepříjemné,“ uvedla Šmejkalová. V loňském roce letiště přepravilo více než 147 000 pasažérů.

Smartwings omezí své lety. Kvůli odstavení Boeingů 737 MAX

Mezi Pardubicemi a londýnským letištěm Stansted létá společnost třikrát týdně. „Snažíme se jednat, místo tří linek by mohly být třeba jen dvě. Pak by ale Ryanair musel ubrat zase na jiném letišti,“ uvedla Šmejkalová.

Kromě linky do Londýna létá nízkonákladový dopravce z Pardubic také dvakrát týdně do Alicante ve Španělsku. Tyto lety budou pokračovat.

Pardubické letiště čelí finančním problémům

V posledních dnech se objevily informace o ekonomických problémech provozovatele pardubického letiště. Podle některých médií skončilo hospodaření firmy EBA za loňský rok ve ztrátě kolem 20 milionů korun, letošní schodek má být až dvojnásobný. Společnost tvrzení odmítla, v tiskové zprávě uvedla, je v dobré finanční kondici, loňský výsledek zatím nezveřejnila.

Z výročních zpráv vyplývá, že provozovatel letiště byl předloni ve ztrátě 5,2 milionu korun a v roce 2016 vykázal záporný výsledek 10,6 milionu korun.

V tiskovém vyjádření EBA uvedla, že hodnota kapitálu společnosti byla ke konci února 295 milionů korun a že disponuje volnými finančními prostředky ve výši 30 milionů. Hospodaření společnosti podle ní loni ovlivnila plánovaná dvouměsíční uzavírka letové dráhy, kterou armáda opravovala. Zároveň se nákladově projevilo spuštění provozu nového terminálu, který stál 266 milionů korun.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat