Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ryanair v Praze končí, nehodlá už dál platit vysoké poplatky

Ekonomika

  10:53
PRAHA - Evropská nízkonákladová jednička, irské aerolinie Ryanair, od zimního letového řádu přestane létat z Prahy. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila zástupkyně firmy Henrike Schmidtová Jako důvod uvedla taxy ruzyňského letiště, které firma považuje za příliš vysoké.

Letadlo Ryanair foto: Lidové noviny

"Jednání s letištěm nedopadla úspěšně a bude to mít dopady na naše působení v Praze," řekla Schmidtová. Žádná konkrétní čísla ohledně poplatků však s odvoláním na obchodní tajemství firmy neuvedla.

Box


Stahování společnosti začne už v červenci, kdy budou zrušeny dvě linky ze čtyř. V letovém řádu zůstane pouze Dublin a Stockholm, zruší se linky do Birminghamu a na letiště Hahn u Frankfurtu nad Mohanem. Definitivně opustí Ryanair Prahu 28. října. Pasažérům zrušených letů prý firma vrátí peníze nebo nabídne jiné služby.

Jak uvedla Schmidtová, Irové nabídli pražskému letišti rozšíření sítě na 33 linek z Prahy za podmínky, že se výrazně sníží letové poplatky. Letiště již v minulosti uvedlo, že má pro všechny společnosti stejné podmínky.

Ryanair podle vlastních údajů přepraví na pražských linkách 240.000 pasažérů ročně. V České republice létá i do Brna, odkud odchod neplánuje. Z Brna tak bude možné i nadále létat stroji Ryanair do Londýna na letiště Stansted.

Je to logický postup
Analytik letecké dopravy ze společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje postup Letiště Praha i Ryanairu za logický. "Žádná tragédie to není, je to krok, který se víceméně čekal," uvedl Procházka. Společnosti jako Ryanair prý obvykle nelétají na hlavní velká letiště, zástupci Ruzyně zase postupují správně, když chtějí udržet stejné podmínky pro všechny.

V letadle s reklamním vtipem odletěli včera první lidé z Brna do Girony. Nápisy Bye, bye Latehansa jako by naznačovaly častá zpoždění jisté konkurenční firmy.

"Oni hledají nejlevnější destinace a Praha určitě nebyla v jejich tabulce nejziskovějších letů moc nahoře," řekl Procházka. Zároveň je ale přesvědčen, že irská firma neodešla z Čech nadobro. "Určitě budou jednou z aerolinek, které se objeví ve Vodochodech," připomněl analytik aktivity skupiny Penta, která hodlá za Prahou zbudovat letiště pro nízkonákladové aerolinie.

K případnému zájmu o létání na středočeské letiště se Schmidtová
nevyjádřila. Ostrý provoz vodochodského letiště by měl být zahájen na přelomu let 2012 a 2013, proti tomu se ovšem bouří okolní obce.

Investiční pobídka končí, firma odchází
Za odchodem Irů z Ruzyně může být i ukončení slevového programu letiště pro nově příchozí společnosti. Slevy obvykle trvají tři roky, což je doba, po kterou Ryanair v Praze působí. "Je to jako s investičními pobídkami, firmy vyberou a pak zmizí," připustil tuto možnost Procházka.

Firma Ryanair opustila také vídeňské letiště. Přesunula se odtud do
nedaleké Bratislavy, odkud startuje do 24 míst. Šéf aerolinek Michael O'Leary označil loni na podzim Vídeň za město s nejvyššími letištními poplatky. "Pokud se započítají pobídky, je letiště Vídeň s letištními poplatky pod evropským průměrem," uvedlo letiště.

Letecké společnosti platívají na letištích mimo jiné za přistání či ochranu před hlukem, a to podle velikosti a váhy letadla. Další částka se vydává za odstavení stroje a dobu jeho "parkování", za odbavení každého cestujícího a zavazadla či za bezpečnost.

Podle letištních podmínek vídeňského letiště z roku 2008 začínal například poplatek za odbavení jednoho cestujícího na 0,15 eura, u zavazadla činil 0,13 eura. Paušál za transportní služby byl zhruba 2616 eur. Za administrativní odbavení letadla se hradilo od 5,45 do 21,80 eur podle velikosti letadla. K tomu se připočítávaly ještě poplatky za přistání či za letecké služby, úklid a péči o cestující.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat