Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlovlakem z Londýna přímo do Marseille. Eurostar konkuruje letadlům

Ekonomika

  18:05
LONDÝN - Železniční dopravce Eurostar, nabízející spojení rychlovlaky mezi Londýnem a několika evropskými metropolemi, má novou přímou linku do jihofrancouzského Marseille. První cestu zvládl se zpožděním pouhých 8 vteřin.

Rychlovlak Eurostar dorazil na své první cestě z Londýna do Marseille se zpozděním pouhých 8 vteřin. foto: Twitter

První vlak v pátek podnikl téměř šestiapůlhodinovou cestu a do cíle podle jednoho pasažérů, který se svěřil na Twitteru, dorazil s pouhým osmivteřinovým zpožděním. Eurostar se tak opět pokouší konkurovat letecké dopravě, i když vzdušná cesta trvá mezi oběma městy jen půldruhé hodiny.

Vlak, který vyjel z londýnského nádraží svatého Pankráce, navzdory tomu, že jde o přímý spoj, přece jen zastavoval ještě v Lyonu a Avignonu na jihovýchodě Francie.

Zpáteční cestu do Londýna bude komplikovat více než hodinové zdržení v severofrancouzském Lille, kde musejí pasažéři podstupovat celní a imigrační kontrolu. Z Marseille do Londýna má cesta má trvat sedm hodin a 50 minut, upozornila zpravodajská televize France 24.

Zpáteční jízdenka z Londýna do Lyonu je nabízena za 89 liber (3333 Kč) a do Marseille za 99 liber (přes 3700 Kč). V plné sezóně by mělo být vypravováno obousměrně pět vlaků týdně.

Společnost Eurostar zahájila provoz v roce 1994. Z Londýna jezdí vlaky do Paříže, Bruselu a Ženevy. Od té doby již společnost tunelem pod Lamanšským průlivem přepravila více než 145 milionů cestujících. Předloni roční počet cestujících poprvé překonal hranici deseti milionů osob.

Britská vláda se v březnu dohodla na prodeji svého čtyřicetiprocentního podílu ve společnosti Eurostar v rámci snahy o snížení státního dluhu. Podíl koupí za zhruba 757 milionů liber (28,6 miliardy korun) britsko-kanadské konsorcium Patina Rail.

Autoři: ,

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.