Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

S analýzou dopadů kartelů na trh pomůže úřadu nový software

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

BRNO - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se chystá účinněji bojovat proti firmám, které mají na trhu dominantní postavení nebo uzavírají kartelové dohody. Pomoci k tomu má nový software, na nějž úřad vyhlásil výběrové řízení. Tuto informaci potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
  13:04

V první etapě ÚOHS hledá integrátora systému ekonomických a ekonometrických analýz do struktury svých činností. Zakázka má převýšit dva miliony korun.

"Ve druhé etapě bude předmětem zakázky provedení spotřebitelského průzkumu ekonomické analýzy a sektorového šetření," uvedl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

Obě zakázky souvisí s novinkami v soutěžním právu. Evropská komise i jednotlivé národní úřady prosazují kromě právních analýz do svých rozhodnutí i takzvaný více ekonomický přístup, pro který se před zhruba dvěma lety rozhodl i ÚOHS. "Mezi první případy, které jsou takto řešeny, patří například správní řízení se společností Student Agency," řekl Rafaj.

Více ekonomický přístup v praxi znamená odklon od formalismu a příklon k analýze skutečných dopadů jednání firem na trh a spotřebitele. "Tato změna umožní firmám realizovat jednání, z nějž má prospěch spotřebitel, a které se dříve firmy bály realizovat ze strachu, že poruší formální zákaz stanovený textem soutěžního práva," uvedl expert na soutěžní právo z advokátní kanceláře Havel&Holásek Robert Neruda.

Firmy budou muset víc informovat

Kartelové dohody

ÚOHS v oblasti kartelů zahájil v loňském roce dvě správní řízení. O rok dříve to bylo 16 případů, v roce 2007 pak 9. V oblasti zneužití dominantního postavení to bylo loni jedno správní řízení, rok předtím tři případy, v roce 2007 žádný.

Některé jednání například dominantních společností na trhu bylo a priori zakázáno. Šlo například o uplatňování rozdílných podmínek ze strany dominantních podniků. Nyní podle Nerudy soutěžní úřady v souladu s ekonomickou teorií uznávají, že diskriminace může přinést prospěch těm spotřebitelům, kteří těží z nižších cen. Zakázána je pouze tehdy, pokud má za cíl či výsledek vytlačení konkurentů z trhu.

Podle Nerudy je nový přístup k podnikům liberálnější. Lze však předpokládat, že dostanou-li se do hledáčku ÚOHS, budou muset poskytovat podstatně více dat o svých aktivitách. Velkou otázkou také je, jak na novinku v soutěžním právu zareagují soudy, které jsou tradičně zvyklé vypořádávat se primárně s právními argumenty.

"Domnívám se, že klíčem k úspěchu bude to, která ze stran, tedy zda soutěžní úřad nebo vyšetřovaný podnik, bude schopna soudu předložit ucelenější a zároveň srozumitelnější ekonomické vysvětlení předmětného jednání," dodal Neruda.

Soudy jsou připraveny

Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause, který případy rozhodnutí ÚOHS přezkoumává, jsou soudy na novinku v soutěžním právu připraveny.

Nemohou si přitom vystačit s pouhou mechanickou aplikací ustanovení soutěžních předpisů. "I soudy se musejí ptát na pravé důvody jednání soutěžitelů, na jeho ekonomický kontext a dopady jednání hodnotit komplexně. Aplikace soutěžních pravidel musí být smysluplná a rozumná, v celkovém právním posouzení věci musí mít své místo i posouzení ekonomických souvislostí jednání soutěžitele," uvedl Raus.

Autoři: ,