Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

S čistkami jsem neskončil, říká Žák. Lituje, že nepřivedl víc odborníků

Zdeněk Žák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Žák | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Budou rozhodovat odcházející ministři Rusnokovy vlády o státních zakázkách? Plánují další personální zemětřesení ve státních podnicích a úřadech? Server Lidovky.cz vám přináší pokračování ankety mezi představiteli kabinetu, který nezískal důvěru voličů ani poslanecké sněmovny.

„Přes nepředstavitelnou personální devastaci resortu dopravy v minulých letech jsem slíbil už při svém nástupu, že personální změny se budu snažit minimalizovat a maximálně motivovat dnešní stávající zaměstnance. V případě ale, kdy to bude nutné, přistoupím k ní kdykoliv,“ uvedl v anektě serveru Lidovky.cz ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Ten je s přehledem v největším „sekerníkem“ v kabinetu Jiřího Rusnoka. Za méně než půlrok už vyměnil sedm vysokých úředníků a vedení Českých drah a ČD Cargo.

Anketa:

1) Připravujete vy či váš úřad před svým odchodem z funkce předložit nějaký zákon, normu či vyhlášku?
2) Chystáte ještě rozhodnout v nějaké státní zakázce?
3) Plánujete nějaké personální změny ve státních úřadech či podnicích?
4) Čeho litujete, že se nepodařilo za vaše funkční období stihnout?
5) Co považujete za Váš největší úspěch v ministerském křesle?
6) Jakou poslední věc plánujete v úřadě vyřešit?

Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce.

Jan Fischer, ministr financí

1-3) Byť je vláda v demisi a je po volbách, neznamená to, že bych měl nohy na stole, konec roku je oproti jiným obdobím ještě hektičtější – dočerpávají se peníze z EU, vydávají se dluhopisy, a samozřejmě k tomu patří také výkon akcionářských práv v podnicích se státní účastí.

Kromě návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok a návrhů střednědobých výdajových rámců je potřeba dokončit také řadu prováděcích vyhlášek a předpisů, které souvisejí s rekodifikací soukromého práva. Do konce roku by bylo dobré schválit také novelu zákona o bankách.

První polovina ankety

4) Nepodařilo se změnit fungování a řízení ministerstva financí, byť k dílčím změnám samozřejmě došlo, k těm systémovým ale chyběl čas a mandát.

5) Kromě dotažení rozpočtu na příští rok, což je jedna z nejvyšších priorit, se mi podařilo změnit atmosféru na ministerstvu, kde z autoritářského způsobu řízení se povedlo nastavit efektivní týmové řízení.

6) V tuto chvíli netuším, co bude tou poslední věcí, protože každý den je toho mnoho k řešení a bude záležet, jak dlouho bude trvat sestavit novou vládu a kdy budu předávat ministerstvo financí novému ministrovi.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák vystoupil na tiskové konferenci o výsledcích kontroly na D47.

Zdeněk Žák, ministr dopravy

1) Nikoliv, vypořádáme se nejen agendou, která již byla předložena.

2) Závisí to na době, po jakou ještě budeme muset svůj mandát vykonávat a bude to v případech, kdyby z prodlením hrozila škoda pro stát a jeho občany.

3) Přes nepředstavitelnou personální devastaci resortu dopravy v minulých letech jsem slíbil už při svém nástupu, že personální změny se budu snažit minimalizovat a maximálně motivovat dnešní stávající zaměstnance. V případě ale, kdy to bude nutné, přistoupím k ní kdykoliv. 

4) Že jsem z důvodu krátkého trvání svého mandátu nemohl do resortu navrátit více odborníků místo trafikantů, kterými resort zamořili mí nástupci.

ČTĚTE TAKÉ:

5) Doufám, že se mi podařilo na mnoha příkladech dokázat, že stát může daleko efektivněji hájit zájmy svých občanů a šetřit jejich peníze. Navíc věřím, že jsem dokázal, že lze dosáhnout návratu k standardnímu  chování veřejné správy nemusí trvat příliš dlouho. Chce to jen chtít a nenechat se zastrašit.

6) Do poslední chvíle budu mandát MD vykonávat naplno a vzhledem k téměř nekonečnému seznamu problému, které v úřadě zanechali mí předchůdci. Poslední vyřešená věc v mém úřadě nezáleží na mě, ale na tom, jak dlouho bude politikům trvat, než se shodnout na podobě budoucí vlády.

Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile

Jiří Balvín, ministr kultury

1) Ne, nepřipravuji.

2) Ano, v současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce Národního muzea, následně bude vládě představena ke schválení hodnotící komise, která bude nabídky zhotovitelů posuzovat a vybere tu, která bude nejvýhodnější.

3) Ne.

4) Vzhledem k rozpuštění poslanecké sněmovny nemohla být projednána novelizace autorského zákona. Sněmovna nestihla dokončit ani projednání urgentní technické novely, která do našeho zákona měla promítnout dvě poslední autorskoprávní směrnice EU.

5) Schválení statutu Státního fondu kinematografie vládou a s tím spojené zahájení poskytování podpory projektům v oblasti kinematografie (původní česká tvorba) a poskytování pobídek filmovému průmyslu.

Přijetí novely tiskového zákona, která upravuje možnost získat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničních novinách také opozičním zastupitelům a stanoví obecnou povinnost vydavateli poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním správním celku.

6) Rád bych zahájil proces vedoucí k jasnému ukotvení příspěvkových organizací ve společnosti. (Je potřeba najít novou právní formu, odpovídající také aktuální ekonomické situaci, posílit autonomii vrcholných kulturních institucí v celé ČR, která by se měla projevit v jejich větší nezávislosti na zřizovatelích či zakladatelích a také jasně definovat výběr, jmenování, délky pověření a garance ochrany ředitelů. Celkově je potřeba zajistit, aby tyto instituce nebyly pod takovým vlivem změn ve vládě, jako tomu bylo dosud.)

Rektor ostavské vysoké školy Jiří Cienciala.

Jiří Cieńciała, ministr průmyslu

(redakčně kráceno)

1) V různém stupni schvalovacího procesu jsou zákony o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií a změny zákonů o elektronických komunikacích či živnostenský zákona a „zákona proti Šmejdům“.

2) Žádná větší zakázka v nejbližších týdnech realizována nebude, pouze realizujeme již vyhlášené zakázky na provozní podporu nasazených aplikací a běžné provozní zakázky v rámci resortního systému centrálního zadávání.

Do konce roku plánujeme spustit ještě některá řízení, která ale nebudou ukončena dřív než v prvním kvartále příštího roku.

3) Momentálně žádné neplánuji.

4) Za prioritní otázku považuji řešení situace v Moravskoslezském kraji. V rámci mandátu této vlády se ale zřejmě nepodaří dokončit jednání s OKD o prodloužení těžby na dole Paskov.

Negativním jevem dále zůstává zaostávání ČR v oblasti mezinárodní konkurenceschopnosti. Projekt Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti nefunguje tak, jak by měl, ale pracujeme na tom.

Mrzí mě, že nepodařilo dokončit schvalovací proces u změně zákona o ochraně spotřebitele, který se týkal zabránění provádět organizované nákupy se seniory, aniž taková akce bude nahlášena ČOI, aby ta mohla tyto akce kontrolovat. Stanoví též požadavky, jaké informace musejí organizátoři předat účastníkům těchto akcí.

5) Podepsali jsme s ministerstvem zahraničních věcí dohodu o zásadách spolupráce při budování, provozování a řízení sítě zahraničních zastoupení.

Alespoň částečně jsme vyřešili problematiku obnovitelných zdrojů. Přes vládní i parlamentní krizi se podařilo prosadit novelu zákonu omezující dopady na spotřebitele, v jejímž důsledku klesnou od roku 2014 poprvé za mnoho let koncové ceny elektřiny pro všechny spotřebitele.

ČTĚTE TAKÉ:

Podařilo se ustavit a rozběhnout pracovní skupinu pro řešení hospodářské a sociální situace v Moravskoslezském kraji.

Státní energetická koncepce po vypracování hodnocení dopadů na životní prostředí a zapracování množství připomínek z tohoto procesu byla koncem října předána MŽP k vydání stanoviska a poté bude předložena vládě ke schválení. Předpokládáme, že na počátku roku 2014, a tím bude korunována dvouletá práce na její přípravě a projednávání se stovkami subjektů.

6) Je potřeba co nejrychleji a nejefektivněji postoupit v implementaci Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti. Jde o dlouhodobý proces, který je třeba účinně koordinovat na bázi projektového řízení. Rád bych se také zaměřil na hodnocení dopadů unijní legislativy na konkurenceschopnost českého průmyslu a podniků.

Nejbližšími cíli ministerstva průmyslu a obchodu jsou dokončit schvalování ASEK (Aktualizace státní energetické koncepce), nastartovat implementaci inteligentních sítí a programů úspor a dále pak obnovu elektrárenských a teplárenských zdrojů. A přitom udržet pod kontrolou konečné ceny energie nejvýše na úrovni okolních zemí a dokončit propojení trhu s elektřinou a plynem v regionu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!