Říkáte, že podmínky na trhu se změnily. Co je jinak?
Předchozí roky byly extrémní. Dříve stabilní trh proměnilo několik klíčových momentů v horskou dráhu. Pandemie, válka na Ukrajině a krach několika dodavatelů energií způsobily extrémní nárůst poptávky. Současně ale došlo ke kolapsu dodavatelských řetězců. Na jedné straně byli zájemci o fotovoltaiku, na straně druhé chyběly technologie, ale i technici, kteří by je nainstalovali.
ADVERTORIAL |
Přetlak poptávky však nezní jako něco negativního…
V mnoha ohledech to bylo pozitivní. I proto do oboru naskákaly stovky nových firem. Fotovoltaiku zkrátka začal instalovat každý, kdo jen trochu rozuměl elektřině. Ovšem právě proto se nyní trh ocitl v jakémsi bodu zlomu. Situace se vrátila z extrému do normálu a trh už tolik firem neuživí. Už teď je řada z nich v problémech, a proto podstřelují ceny. Tak levně jako letos ještě nikdy nebylo.
To je ovšem výhodné pro zákazníky, ne?
Z pohledu nákladů ano. Oproti loňskému roku jsou současné ceny takřka poloviční. A navíc až polovinu ceny pokryje dotace. Avšak tato situace není udržitelná.
Očekáváte zdražování?
Postupně ano. Ale především očekávám, že trh se přirozeně pročistí. Firmy, které do oboru naskákaly v době, kdy tu do pusy sami létali pečení holubi, se těžko vypořádají se situací, kdy jim zákazníci neklepou na dveře. Už teď jsou stovky firem ve velkých problémech. Proto doporučuji opravdu důsledně vybírat mezi dodavateli – aby lidé nenaletěli firmě „v posledním tažení“, která inkasuje peníze, ale fotovoltaiku nedodá nebo zkrachuje ihned poté. Zákazník pak nebude mít kde uplatnit záruky.
Jak ale poznat neseriózního dodavatele?
Velmi dobrým ukazatelem je srovnávač Refsite. Zaprvé tam vidíte hodnocení jednotlivých firem, můžete si tam přečíst i spousty recenzí od zákazníků. A zadruhé tento srovnávač vede neustále aktualizovaný seznam rizikových firem, kde je uvedeno, jaký má firma problém – například že je v insolvenci. Rizikových společností nyní eviduje přes 400.
Jak naopak poznám spolehlivého dodavatele? Kromě toho, že nefiguruje v seznamu těch rizikových…
Refsite.info monitoruje i příklady dobré praxe. Ze stovek až tisíců firem, které působí na trhu, vybírá ty nejspolehlivější a uděluje jim status „spolehlivý dodavatel“. Seznam spolehlivých dodavatelů nyní zahrnuje stovku firem a S-Power Energies je v tomto žebříčku na první příčce v počtu pozitivních recenzí.
Vás tedy současná situace a pokles poptávky nijak neohrožují?
Pochopitelně cítíme, že se trh proměnil. Ale na rozdíl od jiných firem jsme se na to v uplynulých letech připravovali. Když jsme začínali, soustředili jsme se na střešní elektrárny pro rodinné domy. Od toho jsme se posunuli mnohem dál. V současnosti instalujeme fotovoltaiky také na bytové domy – tam se loni díky legislativním změnám otevřel úplně nový a obrovský trh. Vedle toho máme samostatnou dceřinou firmu, která se specializuje pouze na firemní zakázky. A od letošního roku se nám díky komunitní energetice otevírá úplně nová oblast obecních fotovoltaik. Nově tedy intenzivně spolupracujeme se starosty měst a obcí.
Znamená to, že od rodinných domů jste postupně ustoupili?
To rozhodně ne. Jen jsme k nim přidali několik dalších vertikál. Rodinné domy ale nadále zůstávají důležitou oblastí – obzvlášť teď na podzim, kdy je jejich sezona. Podzim je totiž z celého roku nejlepším časem na objednání fotovoltaiky.
Na podzim ale přestává svítit slunce. Proč pořizovat fotovoltaiku právě teď?
Je to logičtější, než to vypadá. Celý proces přípravy projektu, instalace a následného připojení fotovoltaiky k síti zabere několik měsíců. U podzimních objednávek máme jistotu, že je zvládneme do jara instalovat i připojit. Zákazník tak stihne celou příští sezonu od samého začátku. Žádná energie nepřijde nazmar.
Zmínil jste, že novou oblastí jsou pro vás bytové domy. Znamená to, že energii ze slunce mohou využít i obyvatelé sídlišť?
Přesně tak. Ještě nedávno fotovoltaiky pro bytové domy příliš nedávaly smysl, protože se energie dala využít jen ve společných prostorách. To se ale změnilo. Nyní se dá solární elektřina ze společné střechy nasměrovat do jednotlivých bytů. Takže i rodiny, co bydlí v panelácích, mohou mít nižší účty za energie. A to dokonce dvakrát. Díky fotovoltaice ušetří za energie ve vlastním bytě i ve společných prostorách.
Ale co když s pořízením fotovoltaiky někdo v domě nesouhlasí? Všichni jsme viděli film Vlastníci…
Ani to už není problém. Podle nových pravidel stačí k odsouhlasení fotovoltaiky nadpoloviční většina. A připojit se můžou jen ti, kdo o to mají zájem. Naše zkušenost je ale taková, že po nainstalování se zpravidla připojí i ti, kteří původně byli proti. Představa nižších účtů se zkrátka líbí všem.
Můžou i bytové domy čerpat nějaké dotace?
Můžou, dokonce velmi štědré. Dotační podpora pokrývá až polovinu celé investice. A nejlepší na tom je, že zrovna bytové domy můžou dotaci čerpat dokonce předem, formou zálohy. Takže ve výsledku jim stačí pouhá polovina nákladů. Na našem webu bytovedomy.s-power.cz máme celou sekci, která se tomu věnuje. Tam jsou veškeré informace i orientační propočty, na kolik fotovoltaika vyjde.
Nejoblíbenější fotovoltaika vyjde na méně než 150 tisíc korunV nabídce S-Power Energies je dlouhodobě nejpopulárnější sestavou pro rodinné domy S-Power MIDI:
To vše vychází přibližně na 300 000 korun, přičemž více než polovinu ceny pokryje dotace Nová zelená úsporám. Ve výsledku tak výkonnou sestavu s baterií, která slouží k ukládání energie i jako záložní zdroj, získáte za méně než |
Existuje něco podobného i u rodinných domů? Že by domácnosti čerpaly dotaci předem?
Vlastně ano. V S-Power Energies nabízíme novou službu, tzv. půjčku na dotaci. Doteď to fungovalo tak, že zákazník zaplatil celou částku a posléze mu na účet přišla dotační podpora. My jsme přišli s produktem, který to obrací. Zaplatíte nám pouze část ceny, kterou dotace nepokrývá. Získání dotace vám garantujeme ve smlouvě a na tuto část vám půjčí náš smluvní partner. Jakmile se fotovoltaika nainstaluje a vám na účet přistanou peníze z dotačního programu, vrátíte tuto částku smluvnímu partnerovi. Díky tomu pořídíte elektrárnu jen za polovinu peněz.
A co firmy nebo obce? Tam existuje nějaká pomoc s financováním?
Firmy můžou na pořízení fotovoltaiky využít bezúročnou půjčku s odkladem splátek až na tři roky. Je to nesmírně výhodné. A obce mají ještě štědřejší dotační podporu než domácnosti. U fotovoltaik na budovy škol, městských úřadů, sportovních areálů a dalších obecních budov pokrývá dotace až 75 procent celé investice. Připojit obec ke slunci je tedy opravdu snadné a profitovat z toho můžou všichni.
Ještě závěrem: Je nějaký zásadní rozdíl v panelech, které se na střechy instalují? Jak by lidé mezi nimi měli vybírat?
Ještě před pár lety rozdíly prakticky nebyly, ale v posledních letech šel vývoj technologií nesmírně kupředu. Teď už rozhodně neplatí, že je panel jako panel. Stále vypadají všechny dost podobně, ale rozdíl v jejich okamžitém výkonu zejména ve zhoršených podmínkách může být až 30 %. Když si vezmete, že si panel pořizujete minimálně na čtvrt století, dělá to za ty roky opravdu ohromný rozdíl. Přitom cenově se ty nejlepší panely od těch průměrných liší jen minimálně. Návratnost investice do kvalitní technologie je opravdu rychlá.
Můžete doporučit nějakou konkrétní značku?
Za mě osobně je absolutní špičkou značka AEG, kterou lidé dobře znají ze svých domácností, především spotřebičů. Zaprvé je to osvědčená kvalita německého výrobce, který klade extrémní důraz na výstupní kontroly: už ve výrobě projde každý jejich panel 10 kontrolami, takže máte jistotu, že v něm nebudou žádné mikropraskliny ani jiné vady, které by mohly negativně ovlivnit jeho výkon. A navíc tato značka nabízí tzv. technologii zadního kontaktu (anglicky back contact – zkráceně BC). Díky tomu jsou všechny elektrosoučástky umístěny na zadní straně panelu, přední strana je dokonale černá. Takový panel je nejen úžasně elegantní, ale mnohem líp tvoří elektřinu i v podmínkách, kdy je slunce schované za mraky nebo jsou panely částečně zastíněné. A navíc výrobce u této technologie nabízí službu vrácení peněz nebo výměny panelů po dobu 40 let. To je prakticky dvojnásobek oproti standardu. Více si o tom můžete přečíst na stránkách panelyaeg.cz.