Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Šámal ke krizi v ČT: Pokud experti najdou chyby, rezignuji

Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal na zasedání rady ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal na zasedání rady ČT. | foto: Mafra - Petr Topič

PRAHA Plnou vahou své funkce se postavil Zdeněk Šámal za práci České televize. Ředitel zpravodajství v rozhovoru pro LN připustil, že pokud chystaný panel mediálních expertů shledá ovlivňování veřejnoprávní produkce ve prospěch prezidenta Miloše Zemana, svoji funkci opustí.

„Za prací redakce si stojím. Pokud k ní budou mít odborníci výhrady, bude záležet na jejich vyznění. Jednou z možných reakcí ale je, že bych ze své pozice odešel,“ řekl Šámal. Reagoval tak na středeční jednání radních, které se zabývalo stížností redaktorů na ovlivňování zpravodajství na Kavčích horách.

Rozhovor se Zdeňkem Šámalem si přečtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin

Šámal před radou odmítl tucet uvedených příkladů ovlivňování podoby zpráv a postupně zdůvodnil zvolené postupy ve všech těchto případech. Argumenty ČT zároveň zveřejnila na internetu. Rada přesto žádá generálního ředitele Petra Dvořáka o prošetření a kompletní stanovisko k podnětu podepsaného 23 zaměstnanci ČT (oficiálně jsou známá jména jen moderátorky Daniely Drtinové a šéfa odborů ČT Adama Komerse).

Odpověď Šámala posoudí panel

Poté radní bezprostředně rozhodnou o výsledném stanovisku. Dvořák avizoval, že stížnost části redakce zpravodajství a odpověď Zdeňka Šámala nechá posoudit nezávislým panelem. Podle něj půjde o „skupinu respektovaných lidí z novinářské a akademické sféry, ze sféry mediálních specialistů“. Kromě toho se bude podnětem zabývat Eticky panel ČT a interní audit veřejnoprávní televize. Výsledek šetření chce mít Dvořák pro Radu ČT hotový do 11. prosince.

Další petice

Na dopis radě minulý týden reagovala další petice šesti desítek redaktorů, podle kterých zpravodajství ovlivňované není. Petici doplnil další dopis 16 redaktorů, kteří upřesnili, že podporují Šámala jako šéfa zpravodajství.

Ovlivňování se mělo dít ve prospěch prezidenta Miloše Zemana nebo strany SPOZ. K neodvysílání vrávorajícího prezidenta při představení korunovačních klenotů Šámal například uvedl, že záběry se objevily ve všech třech hlavních zpravodajských relacích a opakování záběrů nemocného člověka na ČT24 by bylo v rozporu s kodexem ČT. Jediné oficiální stanovisko k prezidentovu stavu totiž bylo, že má virózu a tím se redakce řídila. Některá média spekulovala o jeho opilosti.

Předvolební pravidla?

K tvrzení, že šéfredaktor Petr Mrzena v srpnu během eskalujícího sporu uvnitř ČSSD trval na větším prostoru ve vysílání pro statutárního místopředsedu ČSSD Michala Haška v neprospěch předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, Šámal řekl, že oba aktéři se na obrazovce objevili rovnoměrně, ve zmiňovaný den každý celkem jedenáctkrát a podobný prostor dostali i v hlavních relacích den předem.

Neodvysílání přenosu tiskové konference prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga na téma Benešových dekretů a ataků ze strany Miloše Zemana a Václava Klause pak podle Šámala souviselo s předvolebními pravidly, podle kterých televize před volbami přímé přenosy nikdy nevysílá. Základní sdělení ČT poté odvysílala desetkrát ze záznamu, dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Předseda rady Milan Uhde uvedl, že záležitost vysvětlením Šámala nekončí a problém považuje za velmi vážný. Navrhl všechny petice i reakce na ně zveřejnit. Dodal, že spoléhá na to, že se redaktoři neuchýlí k projevům občanské nespokojenosti. "Považuji za základní problém, zda ve zpravodajství existuje tvůrčí atmosféra umožňující výměnu názorů, nebo atmosféra obav a strachu," uvedl.

Redaktory, kteří si stěžovali na údajné zásahy do zpravodajství, v úterý podpořil Český filmový a televizní svaz a další organizace. Vyzvaly Radu ČT, ať se nespoléhá na audit zadaný Dvořákem a prověří věc sama.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...