Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Po varování se v Samsungu poprvé opravdu stávkuje. Zatím bez větších dopadů

Stávkující před areálem Samsung Electronics Nano City Hwaseong v jihokorejském Hwaseongu. (8. července 2024) foto: Reuters

Část zaměstnanců jihokorejské společnosti Samsung Electronics zahájila v Jižní Koreji třídenní stávku za zvýšení mezd. Odboráři pohrozili rovněž dalšími protestními akcemi, pokud firma nesplní jejich požadavky.
  10:31

Stávku vyhlásil odborový svazu NSEU. Ten sdružuje kolem 30 tisíc zaměstnanců Samsungu, což odpovídá více než pětině celkové pracovní síly podniku v Jižní Koreji, napsala agentura Reuters.

Svaz NSEU již v červnu zorganizoval jednodenní protest zaměstnanců 7. června, který byl první stávkovou akcí v 55leté historii společnosti Samsung. Ta ale tehdy uvedla, že protest neměl na její výrobu a další podnikatelské aktivity žádný dopad.

Vzhledem k nízké účasti zaměstnanců a vysoké automatizaci továren je podle agentury Reuters pravděpodobné, že výraznější dopady nebude mít ani nynější stávka. Podle odborů bude tento týden stávkovat 6 540 zaměstnanců. Samsung dnes uvedl, že zatím nezaznamenal žádné výpadky ve výrobě.

Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů. Firma minulý týden oznámila, že její provozní zisk se v letošním druhém čtvrtletí podle předběžných výsledků v meziročním srovnání více než zpatnáctinásobil.

Dosáhl 10,4 bilionu wonů (zhruba 175 miliard korun), zatímco před rokem činil 670 miliard wonů. Podpořil ho růst cen čipů, za kterým stojí rozmach využívání umělé inteligence.

Samsung Electronics je vlajkovou lodí jihokorejského konglomerátu Samsung Group. Je to největší z rodinných podniků v zemi, které mají na tuto čtvrtou největší ekonomiku v Asii zásadní vliv.

Autoři: ,